ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Wynajem długoterminowy czy leasing – co się bardziej opłaca w 2022 roku?
03-06-2022

Wynajem długoterminowy czy leasing – co się bardziej opłaca w 2022 roku?

W obecnych czasach istnieje wiele metod finansowania zakupu samochodu osobowego. Oczywiście, najpowszechniejszym z nich jest wciąż zakup standardowy – za gotówkę. Niemniej jednak pojawienie się leasingu oraz wynajmu długoterminowego obróciło rynek sprzedaży pojazdów do góry nogami.

Mając rok 2022 nikogo nie dziwi już branie pojazdów w leasing czy pod wynajem. Pozostaje jedynie pytanie, co w danym roku jest bardziej opłacalne? Każdego dnia pojawiają się nowe informacje na temat tego, co obecnie dzieje się w kraju i na świecie. Okazuje się, że w szczególności ostatnie wydarzenia mają ogromny wpływ na rynek sprzedaży samochodów.

Opłacalność leasingu zanika

Leasing był od zawsze numerem jeden w kontekście finansowania pojazdów. Doskonałe narzędzie dla przedsiębiorców, za pomocą którego właściciel firmy z lekkim wkładem własnym wyjeżdżał z salonu nową jednostką, a po spłacie raty i uiszczeniu kwoty wykupu dostawał ją na własność – coraz mniej się opłaca.

Wbrew pozorom nie wpłynęła na to pandemia, a przede wszystkim wchodzący od początku tego roku Polski Ład. Z nowej ustawy podatkowej możemy dowiedzieć się, że sprzedaż samochodu nieobjętego podatkiem może nastąpić dopiero 6 lat po wycofaniu pojazdu z firmy. Jest to niemal dwunastokrotnie większa odległość czasowa od tej, z którą mieliśmy do czynienia do końca poprzedniego roku.

Przepis ten znacząco uniemożliwił przedsiębiorcom korzystania z popularnej metody. Chodzi oczywiście o wykup samochodu w celu jego sprzedaży bez uwzględnienia podatku. Czas muszący upłynąć do uzyskania zezwolenia na pozbycie się auta jest aktualnie zbyt długi, przez co całkowite zestawienie kosztów nie wygląda już tak korzystnie.

Opłacalność wynajmu rośnie w oczach

Na dzień dzisiejszy zadając sobie pytanie odnośnie tego, czy wynajem się opłaca, można jawnie stwierdzić, że tak. Wiele spółek nieustannie dąży do całkowitego wyparcia leasingu przez wschodzące abonamenty.

Główną zaletą, którą cechuje się długoterminowy wynajem aut dla firm, jest mała liczba formalności oraz brak zmartwień u osoby najmującej. Płacąc jedynie comiesięczną ratę, nie musimy zamartwiać się o ubezpieczenie, serwis ani sprzedaż pojazdu po wygaśnięciu umowy.

Szacuje się, że końcem obecnego roku może dojść do sytuacji, w której leasing będzie nawet o 20% droższym rozwiązaniem w stosunku do samego wynajmu.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek z powyższych opcji, powinniśmy zastanowić się nad faktycznym celem użytkowania pojazdu. Przykładowo, będąc przedsiębiorcą lubiącym często zmieniać swoje środki transportu, powinniśmy kierować się raczej w stronę wynajmu długoterminowego.

Niektórzy właściciele firm biorą natomiast auto w leasing wyłącznie w celu jego spłacenia i dalszego użytkowania. W końcu, nie mając zamiaru sprzedaży otrzymanego samochodu, nowy przepis w prawie podatkowym jest dla nas niemalże nieistotny. W takiej sytuacji musimy wyjść z założenia, że lepiej jest mieć auto niż go nie mieć po okresie spłaty wszystkich rat. Każdy człowiek ma indywidualne podejście do sprawy i przed skorzystaniem z opcji zarówno wynajmu, jak i leasingu – powinien wszystko dokładnie przemyśleć.