ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
27-01-2023

Po licznych zmianach, z pierwotnej trasy Rajdu Dakar pozostała już tylko nazwa, ale i emocje dostarczane kibicom i zawodnikom każdego roku. Mianowicie, impreza przeniosła się całkowicie do Arabii Saudyjskiej, gdzie na uczestników czekają równie wymagające tereny.

Trasa Rajdu Dakar 2023

Tegoroczny Rajd Dakar okazał się niezwykle wyjątkowy zarówno dla uczestników, jak i kibiców. Jego trasa przemierzała wszerz całej Arabii Saudyjskiej i generowała najdłuższy od 2014 roku dystans. Cały rajd składał się z 14 etapów, rozpoczynających się na plaży wzdłuż Morza Czerwonego, a kończących na równie ciekawym terenie Ad-Dammam nad Zatoką Perską. Po drodze zawodnicy musieli zmierzyć się z licznymi wzniesieniami i wydmami na pustyniach.

Polski zwycięzca Dakaru w kategorii SSV

Osiągnięcia polskich uczestników w tegorocznym rajdzie Dakar dają powody do dumy. Szczególne wrażenie zrobił wynik Eryka Goczała, któremu w kategorii lekkich pojazdów SSV nie tylko udało się osiągnąć pierwsze w życiu etapowe zwycięstwo, ale również wygrać cały wyścig skonstruowany z 14 etapów. Tym samym, polski zawodnik stał się najmłodszym zwycięzcą rajdu Dakar w historii. Przed rozpoczęciem zawodów, spore szanse na taki rezultat wróżono załodze Marka Goczała i Macieja Martonia. Zbiorowość nazwisk nie jest tutaj przypadkowa. Zwycięski Eryk jest synem Marka, który to na końcowym etapie rajdu zajął trzecie miejsce, broniąc tym samym pozycji sprzed roku. Poniżej prezentujemy podium klasyfikacji SSV w Rajdzie Dakar 2023:

1.       ERYK GOCZAŁ (POL) | ORIOL MENA (ESP) – ENERGYLANDIA RALLY TEAM

2.       ROKAS BACIUSKA (LTU) | ORIOL VIDAL (ESP) – REDBULL CAN-AM FACTORY TEAM

3.       MAREK GOCZAŁ (POL) | MACIEJ MARTON (POL) – ENERGYLANDIA RALLY TEAM

Jak poszło innym polskim uczestnikom?

Trzeba przyznać, że Dakar 2023 obfitował w sporą liczbę polskich zawodników. Mowa tutaj o dwunastu uczestnikach z naszego kraju, będących łącznie przedstawicielami prawie wszystkich kategorii. Maciej Giemza startował w kategorii motocykli. Kamil Wiśniewski podjął się rajdu na quadzie. Dwie załogi, a mianowicie Kuba Przygoński wraz z hiszpańskim pilotem Armandem Monleon, a także Magdalena Zając z Jackiem Czachorem przemierzali dakarową trasę samochodami. Najliczniejszą grupę naszych przedstawicieli liczyła wcześniej wspomniana kategoria SSV. Pozostali uczestnicy z naszego kraju  byli już natomiast członkami załóg hiszpańskich i czeskich ciężarówek.

Spore uznanie należy się ekipom zagranicznych ciężarówek, w składzie których występowali Polacy. Bartłomiej Boba, pilot czeskiej ciężarówki może pochwalić się dziewiątą lokatą w całym rajdzie, co bez wątpienia jest godnym podziwu wyczynem. Dużo większy sukces odniósł jednak Dariusz Rodewald, który wraz z załogą już trzeci raz stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii ciężarówek.

ciężarówka dakar

Źródło: 40ton.net

Niestety także dla wielu Polaków, obecna edycja rajdu nie należała do udanych. Maciej Giemza w wyniku wywrócenia się nie zdołał ukończyć wyścigu, a to za sprawą doznanej wówczas kontuzji barku. Ekipa samochodowa Magdaleny Zając i Jacka Czachora, z powodu usterki samochodu nie podjęła się drugiego etapu. Kamil Wiśniewski pod koniec pierwszego tygodnia stracił panowanie nad quadem, a wywrotka skutkowała u niego złamanymi palcami.

Podsumowanie Rajdu Dakar 2023

Niezwykle udana z punktu widzenia polskich kibiców 45. edycja Rajdu Dakar już za nami. Cała trasa liczyła 8549 km i była najdłuższą od 2014 roku. Wyniki Polaków w niektórych kategoriach bardzo cieszą, a w innych pozostaje pewien niedosyt. Mimo wszystko, wyrazy uznania dla wszystkich naszych reprezentantów, podejmujących się tego jakże ciężkiego wyzwania. Łącznie, na starcie znalazło się 355 wszystkich pojazdów. Niestety, nie wszystkim udało się dotrzeć do mety. Co ciekawsze, rajdu nie ukończyło wielu faworytów w przeróżnych kategoriach. Bilans wszystkich pojazdów do tych, którym udało się ukończyć rajd, przedstawia się następująco:

  • Samochody Dacar Classic: dotarło 80 z 88 załóg,
  • Ciężarówki: dotarło 20 z 20 załóg,
  • Lekkie pojazdy (T3/T4): dotarło 38 z 47 załóg,
  • Samochody (T1/T2): dotarło 46 z 67 załóg,
  • Quady: dotarło 10 z 18 uczestników,
  • Motocykle: dotarło 80 ze 121 uczestników,
  • SSV: dotarło 39 z 45 załóg.