ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Podróż autem z dzieckiem – jak się przygotować?
22-08-2022

Podróż autem z dzieckiem – jak się przygotować?

Wielu z nas,  zwłaszcza latem ma ochotę wybrać się na choćby kilkudniowy wypoczynek. Oderwanie się od codzienności i zwiedzenie pięknych miejsc pomaga naładować baterie i wrócić z urlopu w pełni sił. Często jednak nasze wakacje oznaczają nawet kilkunastogodzinną podróż autem wraz z naszymi pociechami. Jak przygotować się do podróży z dzieckiem?

Przed podróżą

Zanim zaplanujesz podróż, sprawdź stan techniczny swojego auta oraz jego czystość. Dziecko, jak i dorosłych  zdecydowanie trudniej rozdrażnić w czystym, przewietrzonym aucie. Jeśli nie jesteś pewien swojego samochodu — skorzystaj z usług sprawdzonej wypożyczalni aut. Podróż najlepiej byłoby dostosować do rytmu dnia dziecka. Ponadto musimy pamiętać o wygodnych, wykonanych z naturalnych materiałów ubraniach dla naszego malucha oraz tym, aby nasze dziecko nie ruszało w drogę głodne.

Dobrze umiejscowiony fotelik to podstawa

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach dotyczy pociech do lat 12 lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Można powiedzieć, że mamy w Polsce jedne z bardziej zaostrzonych pod tym względem zaleceń. Dlatego też spełniając wymogi w naszym kraju, podróż poza jego granicami raczej nie powinna przysporzyć żadnych problemów. Mimo to zachęcamy do zapoznania się z przepisami innych krajów, aby nie spotkała nas przykra niespodzianka. Najbezpieczniejszym miejscem na montaż fotelika jest  środek tylnej kanapy. To tutaj dziecko jest najmniej narażone na siłę i konsekwencje ewentualnego zdarzenia. Ponadto takie umiejscowienie daje możliwość szybkiej interwencji ze strony pasażera. Jeśli jednak nie mamy możliwości montażu fotelika w tym miejscu, wybierzmy miejsce za pasażerem. W większości krajów stosowany jest ruch prawostronny, przez co w razie nagłej potrzeby, po zatrzymaniu się na poboczu możemy podejść do dziecka, otwierając drzwi od strony bezpiecznego pobocza, a nie ruchliwej ulicy. Najmniej bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż fotelika na przednim siedzeniu. Zdecydowanie odradzamy ten sposób — dlaczego? Statystyki wskazują, że umieszczenie fotelika na tylnej kanapie zmniejsza ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń przez dzieci do 3 roku życia aż o 75 procent a w grupie 4-8 lat o połowę.

Co wziąć w podróż?

Dzieci dość szybko nudzą się podczas podróży, a wtedy bywają rozdrażnione. Takiej sytuacji możemy uniknąć, jeśli zabierzemy ulubione gry i zabawki  naszej pociechy. Nieoceniony może okazać się tablet, na którym maluch będzie mógł np. oglądać bajki, czy też zagrać w ulubione gry. Warto jednak by dłuższej podróży nasza pociecha nie spędziła wyłącznie zajęta tym, co dzieje się na ekranie urządzenia mobilnego. Ciekawym rozwiązaniem może być włączenie dziecku audiobooka. Ponadto warto zabrać w podróż kocyk i poduszkę, dzięki czemu nasz maluch będzie mógł wygodnie zasnąć.

Podróż

Już przed wyjazdem warto zaplanować miejsca na postój, dobrym pomysłem (jeśli to możliwe) będą takie, gdzie dziecko będzie mogło np. pobawić się na świeżym powietrzu. Przerwa w trakcie jazdy to także idealny czas na spożycie posiłku czy napoju. Zdecydowanie nie powinniśmy serwować dziecku jedzenia podczas jazdy, ponieważ w sytuacji zakrztuszenia się znacznie trudniej jest nam udzielić mu pomocy.

Pamiętajmy także, aby zapewnić dziecku uwagę i nie zostawiać go np. z tabletem na kilka godzin. Naszego malucha możemy zająć rozmową, opowieściami o miejscu, do którego zmierzamy, czy np. grając w zgadywanki. Warto jednak mieć na uwadze, że wszelkie te czynności nie mogą zbyt mocno angażować kierowcy, który rozproszony może nie zareagować odpowiednio na sytuację na drodze.