ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Najczęściej wybierane marki samochodów w Polsce w I połowie 2022 roku
13-09-2022

Najczęściej wybierane marki samochodów w Polsce w I połowie 2022 roku

Pierwsze półrocze 2022 roku nie przyniosło zbyt wielu zaskoczeń na polskim rynku motoryzacyjnym. Japoński koncern Toyota już od ponad 2,5 roku utrzymuje swoją pozycję lidera, sprzedając w okresie od stycznia do czerwca ponad 37 934 nowych samochodów osobowych.

Mimo znacznej tendencji spadkowej, na drugim miejscu wciąż plasuje się Skoda. Liczba zarejestrowanych na polskim rynku pojazdów tej marki wyniosła w pierwszych sześciu miesiącach 18 339 sztuk i była aż o 36% niższa względem tego samego okresu rok wcześniej. Podium zamyka KIA, której strata do niemieckiego koncernu jest liczona jedynie w setkach, a ogólna liczba sprzedanych na polskim rynku pojazdów tej marki wynosi 18 121 szt. Co zaskakuje, KIA jako jeden z niewielu przedstawicieli na rynku motoryzacyjnym, odnotował w Polsce wzrost sprzedaży w porównaniu do ubiegłych dwunastu miesięcy.

Umocnienie rynku w nowym roku? – nie tym razem

Chociaż ogólna liczba sprzedanych w okresie od stycznia do czerwca samochodów przekracza 200 tys. sztuk, to względem poprzedniego roku jest ich aż o 12,28% mniej. Dwanaście miesięcy wcześniej, rynek pojazdów mechanicznych mógł pochwalić się wynikiem 242 148 sprzedanych egzemplarzy. Sytuacja ta może wydawać się niecodzienna, gdyż z każdym rokiem zapotrzebowanie na auta wzrasta, a nie maleje. Spory wpływ na taki wynik ma chociażby obecna sytuacja międzynarodowa. Braki w półprzewodnikach, wojna u naszych wschodnich sąsiadów, a także spowodowane nią inflacja i regularnie wzrastające stopy procentowe, to tylko niektóre składowe całego problemu. To wszystko przekłada się na wzrost cen samochodów oraz wydłużenie terminów odbioru zamówionego pojazdu.

Najchętniej wybierane marki pojazdów w I półroczu 2022

Wcześniej wspomniane podium, a mianowicie Toyota, Skoda i KIA, to aktualnie najpopularniejsze marki w Polsce, których ilość stanowi spory procent samochodów sprzedanych na naszym rynku. Ich suma wynosi 74 397 szt., co jest bardzo imponującą liczbą. Należy jednak wziąć pod uwagę także resztę sprzedanych pojazdów, które łącznie zostały zarejestrowane ponad 137 tys. razy. Tuż za podium plasuje się dobrze znany każdemu, niemiecki producent Volkswagen. Liczba sprzedanych modeli to 15 241 szt. Daje to nieoczekiwany spadek względem zeszłego roku i to aż o 25,54%. Piątą pozycją może pochwalić się Hyundai. Marka ta nie jest może najbardziej oblegana przez klientów, a mimo to każdego roku potrafi znaleźć się w ścisłej czołówce. W pierwszej połowie 2022 roku, na polskie drogi zostało wypuszczonych aż 14 594 samochodów tej marki. Jest to drugi, zaraz po KIA koncern, korzystający na spadkach swoich konkurentów w obecnych dwunastu miesiącach. Na kolejnych miejscach możemy znajdziemy takie maki, jak BMW (12 364 szt.), Mercedes (11 449 szt.), Dacia (9884 szt.), Ford (9869 szt.) oraz Audi (9372 szt.). Z jednej strony, może dziwić fakt tak niskich pozycji u potężnych producentów, jednak z drugiej mowa tutaj o producentach z segmentu premium, które w swojej ofercie posiadają niewiele modeli z niższych segmentów.

Top 10 najchętniej kupowanych modeli pojazdów

Pierwsza połowa 2022 roku obfitowała również w nowe informacje dotyczące sprzedaży konkretnych modeli w danym okresie. Znając już najpopularniejsze marki samochodów, przypadające na polski rynek motoryzacyjny 2022, nietrudno jest się domyślić, jakie modele zostaną wymienione. Na pierwszym miejscu, bezkonkurencyjna okazała się Toyota Corolla. Liczba sprzedanych pojazdów wyniosła aż 10 896 szt., co daje jej przewagę ponad 4 tys. szt. nad drugą lokatą. Na tej uplasował się z kolei inny model tej samej marki, a mianowicie Toyota Yaris (6217 szt.). Niewiele za nią, na ostatnim miejscu podium wylądowała Kia Sportage, notująca aż 6169 sprzedanych modeli. Pozostałymi samochodami, które znalazły się w ścisłej czołówce, są: - Toyota RAV4 (6163 szt.) - Toyota C-HR (5543 szt.) - Hyundai Tucson (5404 szt.) - Hyundai i30 (4962 szt.) - Dacia Duster (4639 szt.) - Kia Ceed (4216 szt.) - Volkswagen T-Roc (4065 szt.)