ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Najchętniej kupowane samochody w Europie – podsumowanie 2021 roku
18-03-2022

Najchętniej kupowane samochody w Europie – podsumowanie 2021 roku

Rynek samochodowy na przestrzeni lat stał się bardzo obszerny, przez co ciężko potencjalnemu nabywcy zdecydować się na konkretny model. Opierając się jednak na wielu statystykach możemy dojść do wniosku, że niemal każdy segment pojazdów posiada swoje ikony, które warto wziąć pod uwagę.

Podstawowym czynnikiem w kwestii doboru samochodu jest jego przeznaczenie. W zależności od tego, czy posłuży nam on wyłącznie do poruszania się po mieście, czy też mamy zamiar pokonywać nim dziesiątki tysięcy kilometrów rocznie na trasach – dobieramy pod siebie odpowiedni segment. Poniżej znajduje się ranking najczęściej wybieranych modeli pojazdów w 2021 roku, spośród których każdy jest w stanie wybrać coś, co sprosta jego oczekiwaniom.

Auta miejskie

Do grupy pojazdów stworzonych wyłącznie do miasta, możemy zaliczyć samochody klasy A oraz B. Pierwsza grupa charakteryzuje się bardzo małymi wymiarami, nieprzekraczającymi 3,5 m długości, a także małą mocą i pojemnością silnika. Do najchętniej kupowanych pojazdów z tego segmentu zalicza się przede wszystkim Fiata 500. Auto to wyróżnia się na tle innych swoim włoskim designem, a także prawidłowym zagospodarowaniem tak małej ilości miejsca. Jego spalanie nie przekracza 5l/100 km po mieście, co jest dodatkowym atutem. Przechodząc jednak do samochodów nieco większych i mocniejszych od powyższego przykładu, napotkamy się na segment B. W tym wypadku wciąż mamy do czynienia z zachowywaniem małych wymiarów, dobrze spisujących się w jeździe po mieście. Auta te gwarantują jednak nieco więcej przestrzeni i wyższe osiągi. W 2021 roku w całej Europie zanotowano sprzedaż prawie 330 tysięcy samochodów klasy B marki Renault. Chodzi głównie o model Clio, który wraz z każdą nowo pojawiającą się wersją, tworzy coraz większe wrażenie. Sportowy wygląd w połączeniu z niezawodnym 1.0 TCe o mocy 100 KM sprawia, że spora część osób na długie lata nie będzie mogła zdecydować się na ponowną zmianę. Spory wzrost sprzedaży odnotował także popularny Volkswagen Polo, który obecnie znajduje się na drugim miejscu w rankingu z liczbą 273 tys. sprzedanych aut. Tuż za nim wylądował Ford Fiesta, a odnotowana liczba sprzedaży tego modelu wynosi 255 tysięcy.

Auta kompaktowe

To zdecydowanie najchętniej kupowane samochody na rynku. Główną rolę odgrywa tutaj neutralność, gdyż pojazdy te spisują się świetnie zarówno w jeździe po mieście, jak i na trasie. Co ciekawsze, to właśnie w tym segmencie najczęściej produkuje się samochody elektryczne. Modelem, który w 2021 roku był najchętniej wybieranym przez klientów, jest Volkswagen Golf. Jego sprzedaż odnotowano w liczbie 463 tys. egzemplarzy, co kładzie na łopatki konkurentów z tego segmentu. Równo o połowę mniej sprzedano sztuk Skody Octavii, która swoją drogą pochodzi z tego samego koncernu VAG. [caption id="attachment_13874" align="aligncenter" width="1024"] Źródło: Profiauto.pl[/caption] Podium zamyka w tym wypadku Opel Astra. Prezentacja jego 6. generacji odbiła się szerokim echem i pomimo, że miała ona miejsce dopiero początkiem września 2021, to znacznie wpłynęło to na wyniki sprzedaży.

SUV-y, crossovery i samochody rodzinne

Okazuje się, że najpopularniejsze SUV-y kompaktowe, będące zarazem najczęściej kupowanymi – produkuje Nissan. To właśnie model Qashqai sprzedał się na rynku europejskim w 2021 roku w liczbie prawie 250 tys. sztuk. Na podobny, jednak nieco niższy wynik zapracował sobie kolejny reprezentant firmy Volkswagen, a mianowicie Tiguan. [caption id="attachment_13876" align="aligncenter" width="1024"] Źródło: Bednarek.com.pl[/caption] W przypadku SUV-ów zarówno kompaktowych, jak i miejskich, dobrze spisuje się Peugeot. Obydwa jego modele, a mianowicie 2008 i 3008 widnieją w ścisłej czołówce, a ich sprzedaż odbyła się w liczbie kolejno 180 tys. oraz 167 tys. egzemplarzy.