ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Limitowana wersja Maybacha – Virgil Abloh
19-12-2022

Limitowana wersja Maybacha – Virgil Abloh

Mercedes-Maybach jest uznawany za jednego z największych pionierów światowej motoryzacji. Projekty wywodzące się spod tego szyldu, niemal od zawsze wzbudzały emocje i przedstawiały nowe oblicze luksusu, powtarzane później przez lata u konkurencji. Mniej więcej od 2020 roku, w świecie designu słychać było głosy, jakoby miała zostać podjęta współpraca pomiędzy Maybachem, a Virgilem Abloh. Zdarzenie to doszło do skutku owocując aż dwoma projektami, co spotkało się z niezwykle pozytywnym odbiorem zarówno wśród pasjonatów mody, jak i luksusowych samochodów.

Mercedes Maybach x Virgil Abloh – co wniosła ta kolaboracja?

Virgil Abloh to nieżyjący już amerykański projektant mody, architekt, artysta i filantrop. Jego krótkie, choć intensywne życie zaowocowało setkami projektów, w tym głównie odzieży i akcesoriów. Przez lata był dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton, a także właścicielem marki modowej, bezapelacyjnie kierowanej do młodszego pokolenia – Off-White™.

Jego współpraca z Mercedesem rozpoczęła się od projektu unowocześnionej Klasy G, noszącej nazwę Project Geländewagen. Odbiór tego dzieła był raczej neutralny, gdyż poza bardzo abstrakcyjną kolorystyką, sam projekt mocno nie różnił się od pierwotnej wersji ikony tej marki. Ze znacznie bardziej pozytywną reakcją spotkał się drugi z wypuszczonych modeli, a dokładniej elektryczna wizualizacja Klasy S680 o nazwie Project MAYBACH.

Sam projekt zaprezentowano już po śmierci Virgila, a dokładniej w grudniu 2021 r. podczas Miami Art Week. Koncept liczył ponad sześć metrów długości i przedstawiał terenowe coupé z napędem elektrycznym. Samochód był przeznaczony wyłącznie dla dwóch osób, co wzbudzało zdziwienie u odbiorców z uwagi na długość. Szybko okazało się jednak, że znakomitą większość tego wymiaru stanowi maska z zainstalowanymi panelami słonecznymi. Ostatecznie futurystyczna Klasa S nigdy nie trafiła do produkcji. Projekt był wyłącznie „sztuką dla sztuki” a dodatkowo Virgil Abloh stworzył kolekcję kapsułową ubrań specjalnie na okazję premiery.

Owoc współpracy w wersji ściśle limitowanej. Jak wygląda Maybach by Virgil Abloh?

Elektryczna wersja terenowej Klasy S Maybacha miała na celu zapoczątkować nową erę w światowej motoryzacji. Całkowite zmiany w linii nadwozia oraz zupełnie odmienne wnętrze, w znaczny sposób przyczyniły się do ewolucji postrzegania designu pojazdu przez człowieka. Misją projektanta było z pewnością ukazanie, że samochód może wyglądać zupełnie inaczej, niż wyobraża go sobie każdy. Być może takie współprace przyczynią się w przyszłości do znacznie lepszego odbioru odmiennych koncepcji, a rynek motoryzacyjny stanie się przez to dużo bardziej różnorodny.

Źrodło: robbreport.com

Chcąc, choć w niewielkim stopniu wprowadzić w życie wizję Virgila, stworzono specjalny model Maybacha Klasy S, całkowicie inspirowanego dziełem Project MAYBACH. Nadwozie przyodziano w dwa kolory, zgodne z pierwotną wersją. Zderzak oraz boki zostały pokryte designerskim kolorem piaskowym, a resztę pojazdu przyozdabiał czarny obsydian. Wnętrze odznaczało się podobną stylistyką. Cztery fotele obszyto skórą nappa w kolorze piaskowym, co znakomicie współgrało z bezowym kokpitem oraz czarną, elegancką podsufitką.

Nakład w postaci 150 egzemplarzy. Chętnych w kolejce znacznie więcej

Auto zostało stworzone przez zespół rzemieślników z manufaktury Mercedes-Maybach w Sindelfingen. Ilość pojazdów była mocno ograniczona, gdyż liczyła wyłącznie 150 sztuk. Trzeba jasno powiedzieć, że jest to zdecydowanie jeden z najbardziej kolekcjonerskich modeli samochodów w historii.

Chętnych na taki pojazd jest zdecydowanie więcej niż egzemplarzy. Producenci doskonale o tym wiedzą i właśnie dlatego postanowili oni maksymalnie ograniczyć nakład. Projekt sygnowany imieniem Virgila Abloh zasługuje bowiem na pełen szacunek, a jego nieograniczona sprzedaż mogłaby doprowadzić do szybkiego spadku ceny rynkowej. Sama marka Off-White™ prowadzona przez tę personę, charakteryzowała się wypuszczaniem kolekcji ubrań w postaci szybkich „dropów” o niskim nakładzie. Dzięki takim ruchom odzież danego projektanta jest obecnie znacznie droższa i niezwykle pożądana wśród wszystkich zainteresowanych modą.

maybach virgil abloh interiorŹródło: klassikauto.pl

Wielką niewiadomą jest cena Maybacha Virgil Abloh. Podczas trwania sprzedaży na stronie internetowej napisani, że należy bezpośrednio skontaktować się z dealerem, celem uzyskania informacji o cenie. Możemy jedynie szacować, że auto będzie znacznie droższe niż Maybach S680, którego cena wyjściowa zaczyna się od 215.000 dolarów.