ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Kolizja wypożyczonym autem - co robić?
07-09-2023

Kolizja wypożyczonym autem - co robić?

Wypożyczenie luksusowego auta to doskonały sposób na spełnienie motoryzacyjnych marzeń wielbicieli ekskluzywnych marek, których ceny znacznie przewyższają możliwości finansowe przeciętnych osób. Warto jednak zauważyć, że takie przedsięwzięcie wiąże się nie tylko z niesamowitymi możliwościami doświadczenia mocy najwyższej klasy pojazdów, ale także ogromną odpowiedzialnością. Czasami ciężko jest przewidzieć, co wydarzy się na drodze. Jak więc należy postępować w przypadku kolizji lub awarii podczas jazdy wypożyczonym samochodem?

Awarie i usterki

Wypożyczalnie powinny w swojej ofercie posiadać wyłącznie sprawne pojazdy z ważnymi badaniami technicznymi. Wobec tego ryzyko wystąpienia awarii jest stosunkowo niskie. Niemniej jednak dobrze jest być przygotowanym na każdą ewentualność. Przykłady awarii samochodów ze strony wypożyczalni mogą być różnorodne i obejmować wiele obszarów technicznych oraz sytuacji: problemy z silnikiem, hamulcami, usterki elektryczne etc. Jeśli nie wynika ona z winy kierowcy, wówczas odpowiedzialność ponosi wypożyczalnia i to ona jest zobowiązana ponieść wszelkie koszty związane z naprawą.

W momencie wykrycia awarii priorytetem jest bezpieczeństwo - należy zatrzymać samochód w możliwie ustronnym miejscu, w którym nie będzie on zakłócał ruchu drogowego. Kolejnym krokiem jest niezwłoczny kontakt z wypożyczalnią, w ramach którego trzeba przekazać wszystkie informacje dotyczące danego zdarzenia.

Podobnie sytuacja wygląda z wszelkimi usterkami wynikającymi z winy kierowcy. Wszelkie zarysowania i innego rodzaju uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania pojazdu powinny zostać niezwłocznie zgłoszone do wypożyczalni. W tym przypadku jednak odpowiedzialność finansowa stoi po stronie osoby wynajmującej pojazd, dlatego musi się ona przygotować na potencjalne konsekwencje.

auto z wypożyczalni ercKolizja z innymi samochodami

Kolizja następuje wtedy, kiedy zderzają się ze sobą co najmniej dwa pojazdy w sposób niezamierzony lub niespodziewany. Takie zdarzenia mogą mieć różny stopień nasilenia - od niewielkich stłuczek, w których pojazdy są lekko uszkodzone, do poważnych wypadków, które mogą prowadzić do znacznych zniszczeń pojazdów oraz obrażeń ciała lub śmierci osób znajdujących się wewnątrz pojazdów. W przypadku poważnych kolizji może okazać się konieczne zaangażowanie służb ratowniczych i medycznych w celu udzielenia pomocy poszkodowanym. Przyczyn takich zdarzeń jest bardzo dużo - powodem może być nawet mały błąd kierowcy, złe warunki pogodowe, niewłaściwe zachowanie na drodze, usterki techniczne pojazdów itp. Co więcej, zdarzenia te są bardzo powszechne - według danych opublikowanych przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w 2022 odnotowano aż 362 266 kolizji.

W przypadku powstałej kolizji wypożyczonym autem - bez względu na winę kierowcy wynajętego pojazdu czy osób trzecich - konieczne jest niezwłoczne powiadomienie policji i wypożyczalni. Zadaniem funkcjonariuszy będzie stworzenie formalnego protokołu lub służbowej notatki, która spełni funkcję kluczowej dokumentacji dla ubezpieczyciela. Taki dokument powinien zawierać dokładny opis okoliczności zdarzenia, informacje o uczestnikach kolizji, ewentualne świadectwa osób trzecich oraz szczegółowy opis uszkodzeń. Zgłoszenie i odpowiednie udokumentowanie kolizji jest kluczowe nie tylko w kontekście roszczeń ubezpieczeniowych, ale także dla właściwego wyjaśnienia sytuacji prawnej i uniknięcia późniejszych nieporozumień.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku kolizji nie jest możliwe samodzielne rozliczanie się z drugim kierowcą. Podobnie sprawa wygląda z dokonywaniem napraw na własną rękę. W przypadku kolizji - zwłaszcza, jeśli wina stoi po stronie kierowcy - osoby wypożyczające auto mają przed sobą wizję utraty dużej ilości gotówki. Z tego powodu mogą chcieć rozwiązać problem uszkodzeń bez interwencji wypożyczalni. Niestety takie działanie może prowadzić do potencjalnych poważnych konsekwencji, w tym także prawnych. Stały kontakt z wypożyczalnią, jasne przedstawienie sytuacji i dostosowanie się do instrukcji to najlepsza droga do najszybszego i jak najkorzystniejszego rozwiązania sprawy.

Jakie mogą być konsekwencje uszkodzenia auta z wypożyczalni?

Uszkodzenie auta z wypożyczalni może skutkować różnymi konsekwencjami zarówno finansowymi, jak i prawnymi. Większość wypożyczalni wymaga wpłacenia kaucji jako zabezpieczenia w przypadku uszkodzeń lub innych problemów z wynajętym pojazdem wynikających z działań osoby wynajmującej samochód. Jeśli pojazd zostanie zwrócony w stanie niezgodnym z pierwotnym, może dojść do potrącenia kosztów naprawy lub odszkodowania. W skrajnych przypadkach, jeśli uszkodzenia są poważne lub samochód został skradziony, cała kaucja może zostać zatrzymana. Jeśli uszkodzenie pojazdu jest wynikiem zaniedbania lub nieostrożności, może to również prowadzić do dodatkowych opłat nałożonych przez wypożyczalnię jako rekompensatę za czas, w którym pojazd jest wyłączony z użytku podczas naprawy.

Warto zaznaczyć jednak, że każda wypożyczalnia samochodowa ma swoje własne procedury przedstawione w regulaminie. To właśnie on stanowi kluczowy dokument określający zasady i warunki wynajmu pojazdu. Znajdują się tam wszystkie istotne informacje dotyczące cen, opłat, zasad ubezpieczenia, procedur awaryjnych czy właśnie odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia. W trakcie finalizacji wynajmu pojazdu niezbędne jest więc dokładne zapoznanie się z nim. Wiele osób pomija dogłębną lekturę, uważając ten krok za zbędny. W rzeczywistości zapoznanie się z nim pomoże uniknąć potencjalnych strat finansowych i zapewni spokojną oraz bezproblemową podróż.

Wynajmowanie luksusowych samochodów to nie tylko spełnienie marzeń o jeździe markowym pojazdem, ale także poważna odpowiedzialność, której należy być świadomym. Warto pamiętać, aby zawsze przestrzegać procedur przedstawionych w regulaminie lub w umowie, niezależnie od tego, po której stronie leży wina zdarzenia. Rozwiązanie problemu na własną rękę może prowadzić do komplikacji, natomiast kontakt z wypożyczalnią zapewni pewność, że sprawa zostanie załatwiona w sposób profesjonalny i zgodny z przepisami. Świadome postępowanie pozwoli cieszyć się luksusowym autem bez obaw i zbędnego stresu.