ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Jak wypożyczyć samochód – przewodnik krok po kroku
02-01-2024

Jak wypożyczyć samochód – przewodnik krok po kroku

Wypożyczenie samochodu może być kluczem do realizacji marzeń o spontanicznym wypadzie za miasto, albo swobodnym zwiedzaniu malowniczych miejsc bez ograniczeń i z dala od utartych szlaków. Niezależnie od tego, czy planuje się bogatą w turystyczne atrakcje wyprawę, czy potrzebne jest reprezentacyjne auto do celów biznesowych, wiedza o tym, jak wypożyczyć samochód przyczyni się z pewnością do odbycia nim przyjemnej podróży.

W dzisiejszym artykule krok po kroku postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z formalnościami obowiązującymi w wypożyczalniach, abyście mogli skupić się na tym, co na trasie jest najważniejsze – odkrywaniu świata w ulubionym przez siebie tempie.

Jakie dokumenty należy okazać, wypożyczając samochód?

Aby wynająć auto, konieczne jest posiadanie ważnego prawa jazdy. To podstawowy dokument, który pozwala zweryfikować wypożyczalni uprawnienia klienta do prowadzenia samochodu. 

Kolejnym niezbędnym dokumentem jest dowód tożsamości. Osoba chcąca wypożyczyć pojazd, może okazać dowód osobisty bądź paszport. Kluczowe jest oczywiście, aby był on aktualny. 

W niektórych wypożyczalniach wymagane jest także przedstawienie karty kredytowej. Na niej zazwyczaj blokowana jest kaucja za wynajęcie samochodu, która po zakończeniu umowy z jest zwracana. 

Wybór wypożyczalni i rezerwacja auta

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniej wypożyczalni oraz typu samochodu. Oferta firm jest bardzo szeroka, dzięki czemu można swobodnie wybierać spośród różnych marek i klas samochodów, od małych, po sportowe i luksusowe.

Warto z pewnością zwrócić uwagę na opinie innych klientów, dostępność lokalizacji odbioru oraz zwrotu pojazdu, a także politykę cenową i ubezpieczeniową danej firmy.

Po wybraniu wypożyczalni i rodzaju auta, następnym krokiem jest dokonanie rezerwacji. Można to zrobić online, telefonicznie lub osobiście w biurze. Opłaca się przy tym pamiętać, że popyt na wynajem pojazdów w pewnych okresach staje się większy. Jeżeli to możliwe, zatroszczmy się więc o rezerwację z odpowiednim wyprzedzeniem.

Sprawdźmy też, czy ewentualne jej anulowanie nie niesie za sobą dodatkowych opłat, zwłaszcza w przypadku korzystania z pośredników.

Warunki wynajmu i ubezpieczenie

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Zwrócić uwagę na limit kilometrów, politykę paliwową, możliwości zwrotu samochodu w innym miejscu oraz wszelkie koszty dodatkowe, takie jak opłaty za młodego kierowcę, GPS czy fotelik dla dziecka. 

Równie ważne jest zrozumienie zakresu ubezpieczenia – podstawowego oraz ewentualnego dodatkowego, które zabezpiecza przed wydatkami na wypadek kolizji czy kradzieży. Podstawowe ubezpieczenie często obejmuje tylko warunki minimalne. Właśnie dlatego koniecznie rozważmy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, by uniknąć nieprzewidzianych kosztów w razie stłuczki lub innych zdarzeń.

Odbiór samochodu

Zazwyczaj odbioru auta klient dokonuje w dogodnej dla siebie lokalizacji. Po dotarciu na miejsce, warto profilaktycznie sprawdzić jego ogólny stan, aby zweryfikować, że jest zgodny z informacjami zawartymi w karcie pojazdu, którą otrzymaliśmy od wypożyczalni. Wszelkie nieścisłości należy niezwłocznie zgłosić pracownikowi obsługi. 

Nie zaszkodzi zwrócić uwagi na poziom płynów eksploatacyjnych i zweryfikować ilość paliwa, aby upewnić się, że odpowiada wybranej przez nas opcji. Potwierdźmy też godziny zwrotu pojazdu.

Jak użytkować wynajęte auto?

Eksploatacja wypożyczonego samochodu w zasadzie nie różni się od podchodzenia do niego z troską i uważnością wykazywaną względem prywatnego pojazdu. W przypadku wyboru wariantu z określonym limitem kilometrów zaleca się rygorystyczne przestrzeganie tego ograniczenia. Dlatego też, jeśli przewiduje się długą trasę, opłacalne jest zainwestowanie w opcję nielimitowaną pod względem kilometrów. Koszty za przekroczenie limitu mogą bowiem znacznie przewyższyć cenę wynajmu pojazdu bez takich ograniczeń.

Postępowanie w razie wypadku

Poznając wskazówki, jak wypożyczyć samochód, ważna jest świadomość, iż użytkowanie wynajętego auta niesie ze sobą odpowiedzialność, zwłaszcza w sytuacjach nieprzewidzianych, takich jak wypadki czy kolizje. Wybierając wypożyczalnię, kluczowe jest upewnienie się, czy w okoliczności zajścia nieprzyjemnych zdarzeń jako jej klienci pozostajemy odpowiednio zabezpieczeni.

W razie wypadku, kierowca powinien zabezpieczyć pojazd i bezzwłocznie poinformować wypożyczalnię. Konsultant udzieli wówczas instrukcji, jakie kroki podjąć w dalszej kolejności. 

Jeżeli klient zdecydował się jedynie na ubezpieczenie podstawowe, musi niestety liczyć się z tym, że będzie zmuszony pokryć część strat ze środków własnych.

Ważne jest, by zachować spokój i opanowanie. Zrozumienie procedur i przestrzeganie ich może znacząco ułatwić postępowanie w przypadku omawianych incydentów drogowych.

Zwrot pojazdu

Jeśli chodzi o zwrot pojazdu, ważne jest przestrzeganie ustalonego terminu oraz odstawienie samochodu w wyznaczonym miejscu. Pracownik wypożyczalni sporządzi wówczas protokół zwrotu. Dobrą praktyką jest wykonanie kilku fotografii dla dodatkowego zabezpieczenia. Możemy zapytać przedstawiciela o ocenę stanu pojazdu i sprawdzić, czy opis zawarty w protokole jest zgodny z rzeczywistością.

W przypadku pomyślnego zakończenia oględzin otrzymamy dokument umożliwiający zwrot kaucji. Posiadając protokół i kwit potwierdzający zwrot, odblokuje się wcześniej zabezpieczone środki. Dbałość o szczegóły z pewnością ułatwi cały proces i chroni przed ewentualnymi nieporozumieniami.

Jak wypożyczyć samochód - podsumowanie

Wynajem samochodu nie musi być skomplikowany, jeśli jest się do tego odpowiednio przygotowanym oraz świadomym warunków, a także powinności. Niezwykle istotny jest wybór sprawdzonej wypożyczalni, która posiada atrakcyjną, sprawną technicznie flotę oraz profesjonalną kadrę pracowników, wspierających klienta swoim doświadczeniem. Dzięki temu wypożyczenie pojazdu przebiegnie błyskawicznie i stanie się przyjemnym oraz bezproblemowym doświadczeniem.