Jak działa wynajem długoterminowy samochodu?
22-07-2022

Jak działa wynajem długoterminowy samochodu?

Wielu z nas chcąc cieszyć się jazdą nowym samochodem, staje przed wyborem — leasing, kredyt a może coraz popularniejszy w ostatnich latach wynajem długoterminowy, który stanowi niezwykle ciekawą i korzystną alternatywę dla leasingu czy kredytu gotówkowego. Jak dokładnie działa wynajem długoterminowy auta i czym różni się od pozostałych form finansowania?

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Zastanawiając się, jak działa wynajem długoterminowy samochodu, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszy z nich to fakt, że dzierżawimy pojazd w okresie wskazanym w umowie najmu. Co znacznie odróżnia wynajem długoterminowy od leasingu i kredytu, to fakt, że wszelkie koszty związane z eksploatacją auta ponosi wypożyczalnia. Po naszej stronie pozostaje tak naprawdę tylko tankowanie. Zazwyczaj nie ma także żadnych opłat wstępnych. Ważne jest, że w czasie korzystania z wynajmowanego pojazdu, prawo własności nie przechodzi na użytkownika. Oczywiście, w niektórych przypadkach możliwe jest wykupienie pojazdu po skończeniu umowy za określoną kwotę. Nie jest to jednak zbyt często stosowana praktyka. Wynajem długoterminowy skierowany jest przede wszystkim do osób, które chcą relatywnie często zmieniać auto, zatem w momencie zakończenia umowy najmu, najczęściej klient decyduje się na nowy samochód i nową umowę.

Wynajem długoterminowy — podstawowe zasady

W Jak już wspomnieliśmy, wynajem długoterminowy różni się od leasingu czy kredytu tym, że jako użytkownik płacimy tylko opłatę za najem, która pokrywa koszty jego utrzymania. Dokładniejsze składowe ustalają już poszczególne firmy, choć w większości do takich zaliczamy: - pełen serwis i przegląd pojazdu - poszczególne naprawy i wymiany części eksploatacyjnych - wymiany opon - pełne ubezpieczenie Łatwo więc wywnioskować, że w przypadku wynajmu długoterminowego, nie musimy martwić się o koszty serwisu czy ubezpieczenia. Pełną eksploatacją pojazdu zajmuje się firma, a rolą klienta jest jedynie uiszczenie opłaty i użytkowanie. Na pytanie, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu, odpowiadamy, że jest to zależne od wybranego pojazdu z floty oraz długości trwania najmu — im najem dłuższy tym zazwyczaj tańszy. Warto dodać, że koszty są porównywalne z leasingiem, mylne jest zatem panujące do niedawna przekonanie, że wynajem długoterminowy jest znacznie droższy niż tradycyjny leasing.  

Najem długoterminowy tylko dla firm?

Usługa wynajmu długoterminowego świetnie sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw. Szczególnie opłacalna jest w firmach wymagających zaopatrzenia w dużą flotę. Kluczowa jest tutaj prostota i brak zbędnych formalności. Dbaniem o zdolność samochodów do jazdy i wszystkimi koniecznymi opłatami zajmuje się przede wszystkim wypożyczalnia — Ty skupiasz się na biznesie. Jednakże oferta wynajmu długoterminowego jest dostępna również dla osób prywatnych i funkcjonuje na takich samych zasadach. Jeśli zdecydujemy się na wynajem długoterminowy jako osoba prywatna, to warto  przed podpisaniem umowy uzgodnić z wypożyczalnią dokładne jej warunki — zwłaszcza zapis mówiący o tym, kto może użytkować pojazd. Zazwyczaj znajduje się tam wzmianka o najbliższej rodzinie, ale warto wskazać dokładnie osobę lub osoby upoważnione.

Wynajem długoterminowy a leasing

To, co przede wszystkim różni wynajem długoterminowy od leasingu to brak opłaty wstępnej, która w przypadku leasingu jest niemal standardem. Kolejna różnica  pojawia się po zakończeniu trwania umowy. Korzystając z leasingu mamy narzuconą kwotę wykupu auta na własność, z tej opcji oczywiście nie musimy skorzystać. Wynajem długoterminowy może zaoferować tego typu rozwiązanie, jednak jest to bardzo rzadkie. Najczęściej proponuje się wymianę samochodu na nowszy model i podpisanie nowej umowy. Ważny jest także czas trwania umowy. Leasing obowiązuje minimum dwa lata, aż do spłaty pojazdu. Druga opcja oferuje kontrakt obowiązujący standardowo przez rok. Wcześniej wspominaliśmy o kosztach wynajmu i porównaliśmy go do raty leasingu, który finalnie może okazać się droższy. Wszystko z uwagi na to fakt, że korzystając z leasingu ponosimy wszelkie koszty związane z eksploatacją pojazdu. Decydując się na wynajem długoterminowy wszelkie koszty serwisu, napraw czy przeglądów oraz okresowej wymiany opon i ubezpieczenia pokrywa wypożyczalnia.