ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Gdzie zaparkujesz w Gdyni za darmo?
06-05-2024

Gdzie zaparkujesz w Gdyni za darmo?

Gdynia to dynamicznie rozwijające się miasto, które ma wiele do zaoferowania odwiedzającym. Zachęca malowniczymi terenami nadmorskimi i pięknymi plażami z widokiem na klif w Orłowie. Port morski stanowi punkt wyjścia handlu międzynarodowego i rejsów turystycznych. Bogata scena kulturalna obejmuje teatry, muzea, galerie sztuki. Miasto jest również znane ze spektakularnych festiwali, takich jak kultowy Festiwal Filmowy w Gdyni czy Open'er Festival. 

Gdzie osoby, pragnące doświadczyć niepowtarzalnego uroku i atmosfery Gdyni, znajdą parking darmowy? Podpowiadamy w poniższym artykule!

O Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania

Obecnie w Gdyni funkcjonują: Strefa Płatnego Parkowania oraz Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania. 

Parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania jest płatne codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-20:00, z wyjątkiem wybranych świąt. Opłaty za parkowanie wynoszą 5,50 zł za pierwszą godzinę, a za następne - 6,60 zł. Natomiast w Strefie Płatnego Parkowania opłaty obowiązują w dni robocze w godzinach 8:00-20:00. Koszt pierwszej godziny parkowania to 3,90 zł, zaś za kolejne godziny - 4,60 zł. 

Postój można opłacić w parkomacie: bilonem, kartą płatniczą lub BLIKIEM oraz za pomocą aplikacji mobilnych: Flowbirdapp, moBILET, SkyCash.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania została utworzona na obszarze Śródmieścia i Kamiennej Góry, natomiast Strefa Płatnego Parkowania obejmuje Wzgórze św. Maksymiliana, Działki Leśne, Orłowo i część Grabówka. 

Opłaty za parkowanie obowiązują na każdym z tych obszarów, chociaż istnieją pewne sytuacje, w których można korzystać z darmowego parkowania. Po pierwsze: w godzinach od 20:00 do 8:00. Po drugie: z opłat w każdą niedzielę zwolnieni są posiadacze Identyfikatorów Mieszkańców, uprawniających do korzystania z różnych udogodnień w tym mieście. Identyfikator ten może uzyskać tylko mieszkaniec Gdyni, zameldowany w tym mieście i płacący tu podatki. Identyfikator jest przyznawany na maksymalnie 12 miesięcy i dotyczy jednego lokalu mieszkalnego i jednego samochodu. Trzeba również pamiętać o fizycznym posiadaniu identyfikatora.

Jeśli chodzi o parking darmowy w Gdyni, osoby niepełnosprawne legitymujące się kartą parkingową oraz właściciele pojazdów elektrycznych są zwolnieni z opłat za miejsce postojowe na obszarach objętych strefami płatnego parkowania w tym mieście.

Gdzie można znaleźć bezpłatne parkingi w Gdyni?

Osoby, którym zależy na darmowym parkingu w Gdyni blisko centrum, mogą mieć na uwadze parking przy ul. Kieleckiej obok stacji SKM Wzgórze, z miejscem dla kilkudziesięciu samochodów.

Kilkanaście miejsc parkingowych poza strefą płatnego parkowania oferuje parking przed kompleksem U7 przy al. Zwycięstwa.

Blisko setką miejsc parkingowych dysponuje parking przy bulwarze Nadmorskim.

Około trzydziestu miejsc parkingowych znajdziemy na obszarze przy ul. Armii Krajowej.

Gdynia zapewnia również cieszące się dużą popularnością parkingi Park&Ride, mające na celu zmniejszenie natężenia ruchu w centrum miasta. Miejsca parkingowe dostępne są bezpłatnie po okazaniu ważnego biletu miejskiego. Darmowy parking tego typu w Gdyni zlokalizowany jest m.in. przy stacjach Wzgórze św. Maksymiliana oraz Grabówek. Dzięki nim uniknie się problemów z parkowaniem w samym centrum i zaoszczędzi czas, co jest szczególnie odczuwalne w godzinach szczytu.

Dobry pomysł to także parkowanie przy galeriach handlowych, ponieważ pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, a czasami nawet całkowicie uniknie się opłat za miejsce parkingowe. Gdyńskie Centrum Handlowe Klif posiada 1200 miejsc parkingowych, z których połowa jest zadaszona, więc wygodnie użytkuje się je o każdej porze roku. Galeria Szperk oferuje 600 darmowych miejsc, natomiast Centrum Riviera gwarantuje wielopoziomowy parking wewnętrzny oraz parking zewnętrzny z 2500 miejsc. 

Z kolei przy parkingach podziemnych przy CH Batory i Centrum Kwiatkowskiego opłata za miejsce wynosi zazwyczaj kilka złotych za godzinę, a całodobowy postój może kosztować 39 zł. Płatne parkingi funkcjonują również pod niektórymi marketami Lidl i Biedronka np. przy ul. Świętojańskiej.

Gdzie zaparkować za darmo poza centrum Gdyni?

Kierowcy przesiadający się na komunikację zbiorową mogą skorzystać z miejsc parkingowych stworzonych w ramach projektu węzła przesiadkowego w Chyloni, który został uruchomiony we wrześniu 2022 roku. Warunkiem bezpłatnego parkowania jest okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.

Na tej samej zasadzie można również skorzystać z bezpłatnego parkingu przy stacji PKM Gdynia Karwiny. Jednopoziomowy parking typu Park&Ride pomieści też co najmniej 50 rowerów, a 600 metrów ścieżek rowerowych ułatwi wygodne dojazdy do i z węzła. Strefa Kiss&Ride umożliwia krótki postój trzem pojazdom. Nowoczesna infrastruktura dla autobusów i trolejbusów zapewnia sprawną integrację środków transportu zbiorowego. 

Gdynia - parking darmowy w rozmaitych lokalizacjach

Wiele miast boryka się obecnie z problemem braku dostępnych miejsc parkingowych. Jednak w Gdyni można korzystać z darmowych parkingów zarówno na obrzeżach miasta, jak i blisko centrum. Dzięki różnorodności opcji wyjazd do Trójmiasta samochodem staje się wyjątkowo wygodny. Gdynia dba o to, by pobyt nad morzem był przyjemny oraz komfortowy, pozostawiając pozytywne wrażenia.