ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Elektryczna G Klasa w 2024 roku
20-10-2022

Elektryczna G Klasa w 2024 roku

Mercedes Klasy G to niewątpliwie ikona motoryzacji — prosta, niemal niezmienna od 1979 roku lat bryła zyskała wielu miłośników na całym świecie. Teraz Mercedes pracuje nad jej elektryczną wersją — co czeka nas w wersji z elektrycznym napędem?

Trwający już postęp w motoryzacji skutkuje stopniowym zastępowaniem silników spalinowych elektrycznymi. Wiele koncernów przygotowuje się na planowany zakaz sprzedaży aut spalinowych, kolejno prezentując elektryczne wersje znanych modeli. Mercedes także podąża taką drogą i właśnie pracuje nad elektryczną wersją legendarnej Klasy G.

Zmiany wizualne – jakie różnice można dostrzec?

Zaprezentowany na targach IAA w Monachium koncept do złudzenia przypomina kultową Gelendę, o tym, że jest to wersja elektryczna, daje znać zmiana osłony chłodnicy na podświetlony dookoła panel z trójwymiarową gwiazdą oraz podświetlane paski wzdłuż listw ochronnych. Ponadto w tylnej części nie zobaczymy osłony koła zapasowego, w jej miejscu pojawiła się przypominająca wallboxa skrzynka z kablem ładującym. Wzrok przyciągają także 22-calowe majestatyczne obręcze, przypominające te z Maybacha.

Elektryczny SUV w terenie

Mercedes zapewnia, że EQG nie straci swojego rodowodu — nieprzeciętnych właściwości terenowych. Nadwozie elektrycznej Klasy G oparto na solidnej ramie drabinkowej, a ponadto zastosowano niezależne przednie zawieszenie oraz zaprojektowaną specjalnie pod napęd elektryczny sztywną oś tylną. Umieszczone w podłodze akumulatory zapewnią niski środek ciężkości, a cztery silniki elektryczne przypadające po jednym na każde z kół mają sprawić, że elektryczna Klasa G poradzi sobie nawet w najbardziej wymagającym terenie. Warto wspomnieć, że zastosowane w EQG przełomowe akumulatory z chemią anod krzemowych pozwolą zmagazynować nawet o 40% więcej energii w tej samej przestrzeni, co znacznie wpłynie na zasięg elektrycznej Klasy G.

EQG będzie jak czołg?

Mercedes projektując napęd w oparciu o cztery silniki elektryczne umożliwił wykonywanie tzw. „tank turn” w elektrycznej Klasie G — oznacza to, że EQG zawróci w miejscu. Producent udostępnił nawet materiał wideo z wykonywania tego manewru na pustyni — widok sprawia niesamowite wrażenie, jednak w praktyce będzie to raczej rzadko wykorzystywana funkcja.

Elektryczna Klasa G — premiera

Kiedy poznamy nową Klasę G? Producent zapowiada start seryjnej produkcji na rok 2024 — wówczas poznamy dokładne parametry oraz osiągi.