ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Długoterminowy wynajem auta - czy to się opłaca?
07-09-2023

Długoterminowy wynajem auta - czy to się opłaca?

W dzisiejszych czasach mobilność stała się kluczem do sukcesu w wielu dziedzinach życia i biznesu. Z rosnącą potrzebą posiadania samochodu pojawia się pytanie: kupić nowy z salonu czy używany? Zdobywającą na popularności alternatywą dla tych dwóch rozwiązań jest wynajem długoterminowy pojazdów. Czy jest to chwilowa moda? A może ekonomiczny gamechanger, który przynosi korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom indywidualnym? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się usłudze długoterminowego wynajmu auta osobowego i odpowiemy na wszystkie te pytania.

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?

Wynajem długoterminowy samochodów zdobywa na popularności wśród przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Usługa polega na wypożyczeniu pojazdu na określony czas -  zazwyczaj jest to 12, 24 lub 36 miesięcy. W trakcie trwania umowy wynajmu długoterminowego auta najemca opłaca regularne raty, co upoważnia go do korzystania z samochodu według jego własnych upodobań. 

W zależności od długoterminowej wypożyczalni aut, w ofercie można znaleźć różne pakiety dostosowane do indywidualnych oczekiwań klienta. Mowa tutaj nie tylko o czasie trwania usługi, ale też możliwości wyboru konkretnego samochodu i innych dodatkowych usług. Umowa wynajmu samochodu długoterminowego może obejmować również sezonową wymianę opon, karty paliwowe, całodobowe ubezpieczenie assistance lub możliwość wynajmu auta zastępczego w przypadku awarii tego wynajmowanego.

kokpit auta na wynajemWynajem długoterminowy samochodów a leasing

Wynajem długoterminowy samochodów i leasing to dwa popularne rozwiązania dla osób i firm, które chcą korzystać z nowego samochodu bez konieczności jego zakupu. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać bardzo podobne, warto jednak mieć na uwadze fakt, że są to dwie zupełnie różne usługi.

Leasing to forma finansowania, w której klient "wynajmuje" pojazd na określony czas, ale z zamiarem jego wykupu po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego z wysokim wykupem klient płaci raty bazujące na rzeczywistej utracie wartości pojazdu podczas jego użytkowania. Po uiszczeniu ostatniej opłaty możliwe jest wykupienie samochodu na własność. W przypadku długoterminowego wypożyczenia auta po wygaśnięciu umowy z wypożyczalnią wraca ono do firmy, od której zostało ono wynajęte.

W teorii leasing może wydawać się korzystniejszy - w końcu samochód ostatecznie zostaje sprzedany klientowi. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu umowa trwa zazwyczaj wiele lat. W momencie spłaty ostatniej raty może okazać się, że auto nie spełnia już oczekiwań kierowcy. Z kolei niewykupienie samochodu jest zwyczajnie nieopłacalne po tak wielu latach opłacania go. Usługa długotrwałego wynajmu samochodu jest natomiast znacznie bardziej elastyczna. Wiele wypożyczalni pozwala klientom na zmianę samochodu w trakcie trwania umowy. Po jej wygaśnięciu możliwe jest nawiązanie kolejnej na takich samych warunkach lub zupełnie innych. To pozwala przedsiębiorcom i osobom prywatnym na pozostanie w stałym kontakcie z nowoczesną technologią motoryzacyjną, a także pełne dostosowanie pojazdu do własnych potrzeb. Brak konieczności wykupu auta eliminuje natomiast dodatkowe zobowiązania finansowe.

Wynajem długoterminowy aut - zalety

Jak już wcześniej wspomniano, usługa długoterminowego wynajęcia samochodu cieszy się dużą popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych. Każda z tych grup odbiorców dostrzega inne zalety tego rozwiązania. Kluczem do mobilności i oszczędności jest jednak odpowiednio spersonalizowana usługa wynajmu aut na miesiące.

Długoterminowy wynajem samochodów dla firm

Nie bez powodu samochody na wynajem długoterminowy cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród początkujących mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorców. Tego typu usługa to idealny sposób na zagwarantowanie raczkującemu biznesowi stuprocentowej mobilności. Wynajem długoterminowy samochodów dla firm to przede wszystkim brak konieczności posiadania wkładu własnego w przypadku kredytu lub odkładania gotówki na zakup pojazdu. Niektóre wypożyczalnie wymagają wpłacania kaucji, jednak jej wysokość jest w pełni uzależniona od wartości wynajmowanego auta. Firmy zajmujące się wypożyczeniem samochodu długoterminowym posiadają w swojej ofercie zarówno te bardziej budżetowe, jak i luksusowe modele, co ułatwia wybór idealnego pojazdu.

Wynajem długoterminowy samochodu na firmę pozwala także na pełną kontrolę wydatków. Miesięczna rata za wypożyczenie auta obejmuje bowiem nie tylko koszt finansowania, ale też ubezpieczenie, koszty i serwisów, a także - w zależności od oferty wypożyczalni - likwidacji szkód. Co to oznacza? Przedsiębiorca uiszcza miesięcznie jedną stałą opłatę zamiast kilku innych. Kompleksowa obsługa ze strony wypożyczalni pozwala natomiast w pełni skupić się na prowadzonym biznesie. W przypadku wszelkich nieudogodnień wystarczy skontaktować się z firmą, a ona w ramach długotrwałego wynajmu samochodu wszystkim się zajmie.

Warto tutaj również wspomnieć o optymalizacji podatkowej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych poniesione wydatki do limitu 150 000 zł. Opłata za wynajem samochodu na miesiące również może zostać do nich zaliczona. Należy pamiętać też o tym, że wypożyczenie pojazdu - w przeciwieństwie leasingu - nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa. Koszt długoterminowego wynajmu auta nie jest zazwyczaj w nim ujmowany, co może mieć pozytywny wpływ na wskaźniki finansowe firmy.

dwójka ludzi wychodzących z autaWynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych

Zakup auta jest bardzo drogim i stresującym przedsięwzięciem. Niewiele osób może pozwolić sobie na kupno nowego samochodu z salonu, co wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu lub pożyczki. Z kolei odkupienie używanego auta to spore ryzyko - nigdy nie wiadomo, czy poprzedni właściciel nie podkoloryzował pewnych faktów w celu sprzedaży za jak najwyższą cenę. W tym przypadku wynajem aut długoterminowy dla osób prywatnych może okazać się świetną alternatywą dla nowego samochodu.

W przeciwieństwie do pożyczek i rat, długoterminowy wynajem samochodu osobowego nie jest zaliczany do zdolności kredytowej. Związane z tym koszty nie są także ujawniane w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje nowego samochodu, lecz w niedalekiej przyszłości zamierza starać się o kredyt - np. mieszkaniowy lub hipoteczny - to wynajem aut długoterminowy dla osób prywatnych może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dodatkowo proces zawarcia umowy o wypożyczenie samochodu jest znacznie mniej skomplikowany i zajmuje mniej czasu, niż formalności bankowe związane z wzięciem kredytu. Umowa jest całkowicie personalizowana do oczekiwań i możliwości finansowych klienta, co pozwala na kontrolę wydatków. Dodatkowo koszt wynajmu długoterminowego auta pozostaje stały - w przeciwieństwie do rat kredytów bankowych, które na skutek różnych okoliczności ekonomicznych mogą ulec zmianie.

Wady wynajmu długoterminowego aut

Chociaż wynajem długoterminowy auta przynosi wiele korzyści, rozwiązanie to posiada również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim regularne spłacanie rat nie upoważnia kierowcy do odkupienia pojazdu. To oznacza, że przez cały czas obowiązywania umowy - tj. kilkanaście-kilkadziesiąt miesięcy - opłaca się samochód, którego klient nie będzie mógł wykupić. Ponadto, umowy wynajmu długoterminowego często zawierają klauzule dotyczące limitu przejechanych kilometrów. To może prowadzić do dodatkowych opłat w przypadku ich przekroczenia.

Niezaprzeczalną wadą wynajmu samochodu na miesiące jest także odpowiedzialność klienta za wszelkie uszkodzenia pojazdu, które wykraczają poza normalne zużycie, mogą skutkować kosztami napraw przy zwracaniu samochodu. Jeśli umowa nie traktuje inaczej, za wszelkie usterki płaci osoba wynajmująca auto. Problematyczne może okazać się także wcześniejsze zakończenie umowy wynajmu długoterminowego auta. Wiele wypożyczalni zastrzega sobie, że jeśli kierowca zdecyduje się zrezygnować z oferty, jest on zobowiązany do opłaty pewnego procenta kwoty czynszu pozostałego do spłaty. Może on wynosić nawet 30-40%, co bez wątpienia może okazać się dużym wydatkiem. Dlatego przed podpisaniem umowy o wynajem długoterminowy samochodu dla osoby prywatnej lub firmy warto zastanowić się nad słusznością podejmowanej decyzji.

Wynajem długoterminowy auta - czy to się opłaca?

Wiadomo już, jakie są plusy i minusy długotrwałego wynajmu samochodu. Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wielu różnych czynników. W przypadku przedsiębiorców - zwłaszcza tych początkujących lub posiadających małe firmy - wynajem długoterminowy aut dla firm może okazać się świetnym sposobem na zwiększenie mobilności przedsiębiorstwa przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej. Z kolei osoby prywatne, które myślą o wzięciu dużego kredytu w niedalekiej przyszłości z pewnością docenią elastyczność tego rozwiązania.