ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
 Darmowe parkingi - gdzie znaleźć je w Gdańsku?
01-03-2024

Darmowe parkingi - gdzie znaleźć je w Gdańsku?

Gdańsk z uwagi na swoją wspaniałą historię, położenie bezpośrednio nad morzem, olśniewającą starówkę i nowoczesność na miarę dzisiejszych czasów zalicza się do ścisłej czołówki polskich miast najchętniej odwiedzanych przez turystów. Z tego względu darmowe parkingi w Gdańsku to aspekt, który jest wyzwaniem zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych. Szczególnie w sezonie letnim, gdy liczba turystów osiąga swój szczyt, znalezienie miejsca do zaparkowania może stać się prawdziwą udręką. Z uwagi na to warto wiedzieć, że istnieje szereg praktycznych rozwiązań ułatwiających pobyt w Trójmieście.

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy podzielić się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi kwestii parkingu bezpłatnego w Gdańsku. Odkryjcie z nami, gdzie zostawić samochód, by móc cieszyć się zwiedzaniem najważniejszych atrakcji turystycznych, jednocześnie mając pewność, że Wasz pojazd pozostaje bezpieczny.

Parking bezpłatny - gdzie go szukać w Gdańsku?

Słynne gdańskie Główne Miasto z urokliwymi zaułkami i niezliczonymi knajpkami przyciąga tłumy zwiedzających nie tylko z Polski, ale z całego świata. Jednakże z jego atrakcyjnością wiąże się również dylemat: gdzie zaparkować, by na przykład zwiedzając Westerplatte, skorzystać z parkingu darmowego? Poniżej podpowiadamy miejsca, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wizyty w Trójmieście.

Parking przy ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ten parking znajduje się w pobliżu Parku Reagana, co czyni go idealnym miejscem dla osób, które chcą wypoczywać nad morzem i rozkoszować się kąpielą słoneczną na plaży. Dogodna lokalizacja i liczne połączenia środkami komunikacji publicznej sprawiają, iż można zostawić tu swój lub wynajęty samochód w Gdańsku i dotrzeć do miejsc, które chce się zwiedzić.

Parking między ulicami Hallera i Trubadurów

Zlokalizowany jest sąsiedztwie Opery Bałtyckiej. Jest świetną propozycją dla wszystkich, którzy planują iść na koncert lub chcą skorzystać z pobliskich atrakcji turystycznych. Dzięki dobrym połączeniom tramwajowym i autobusowym to również alternatywa dla tych, którzy chcą uniknąć płatnych parkingów w centrum miasta.

Parkingi przy galeriach handlowych

Galeria Morena, Matarnia Park Handlowy, Alfa Centrum, Galeria Przymorze - to tylko kilka przykładów, gdzie znajdzie się bezpłatne miejsca parkingowe. Jeśli planuje się zrobić zakupy w modnych butikach, można mieć je na uwadze, aby zaoszczędzić pieniądze na opłatach parkingowych.

Ikea, Auchan oraz Designer Outlet to popularne miejsca zakupowe, które również oferują bezpłatne parkingi dla klientów. Bez względu na to, czy ma się zamiar zrobić większe zakupy, czy po prostu zapoznać się z najnowszymi trendami w modzie lub wystroju wnętrz, te lokalizacje są wygodne dla zmotoryzowanych i przyjazne dla portfela.

Parking przy Molo w Brzeźnie

To rozległy parking, na którym zaparkuje się bez opłat poza sezonem. Należy jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym będzie trudniej o takie miejsce, ze względu na zwiększoną liczbę turystów. Po zakończeniu wakacji to z pewnością doskonała opcja dla osób, które chcą spędzić urlop nad morzem bez tłoku i obaw o wysokie koszty parkowania.

Darmowe parkingi typu P+R czyli park and ride w Gdańsku

parkign znakBezpłatne parkingi w formule Park&Ride to innowacyjne rozwiązanie, którego celem jest zmniejszenie natężenia ruchu w centrum miasta poprzez zachęcenie kierowców do pozostawienia samochodów na bezpłatnych parkingach i kontynuowanie podróży środkami komunikacji publicznej. Gdańsk oferuje kilka takich parkingów, umiejscowionych przy pętlach autobusowo-tramwajowych oraz przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Ich lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Znajdują się one przy głównych trasach wjazdowych do Gdańska z okolicznych miejscowości lub w pobliżu kluczowych węzłów komunikacyjnych, gdyż znakomicie ułatwia to korzystanie z transportu publicznego dla osób przemieszczających się w kierunku centrum miasta. Każdy z tych parkingów oferuje co najmniej kilkadziesiąt miejsc postojowych, w tym również miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Ich identyfikację ułatwia wyraźnie oznakowane „Parkuj i Jedź”. Każdy parking jest opatrzony nazwą oraz piktogramami symbolizującymi środki komunikacji miejskiej, które są dostępne dla podróżnych kontynuujących pobyt w Trójmieście i jego okolicach.

Oto lista darmowych parkingów P+R w Gdańsku:

  • Parking przy stacji PKM Gdańsk Jasień przy ul. Władysława Andersa;
  • Parking przy stacji PKM Gdańsk Kiełpinek przy ul. Szczęśliwej;
  • Parking przy węźle integracyjnym w Rębiechowie;
  • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Siedlce przy ul. Struga;
  • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska przy ul. Świętokrzyskiej;
  • Parking przy pętli autobusowo-tramwajowej Ujeścisko przy al. Pawła Adamowicza;
  • Parking przy stacji PKM Gdańsk Matarnia przy ul. Budowlanych;
  • Parking przy stacji PKP Gdańsk Osowa przy ul. Barniewickiej.

Gdańsk posiada również port lotniczy, zaliczający się do najważniejszych w Polsce. Lotnisko Gdańsk-Rębiechowo nie ma parkingu darmowego, ale kierowcy odwożący tu pasażerów mają możliwość skorzystania ze strefy „Kiss & Fly” za darmo, jeśli zatrzymują się w niej na maksymalnie 10 minut.

Płatne parkingi - kiedy można skorzystać z nich za darmo?

Warto zauważyć, że w Trójmieście pod pewnymi warunkami ma się dostęp do bezpłatnych miejsc parkingowych nawet w obszarach objętych strefami płatnego parkowania.

W przypadku gdańskiej śródmiejskiej strefy płatnego parkowania bilety parkingowe są wymagane tylko w godzinach od 9 rano do 20 wieczorem. W bardziej oddalonych strefach, okno czasowe jest jeszcze bardziej przyjazne dla kierowców. Wystarczy opłacić parking od godziny 9 rano do 17 po południu, zaś parkowanie jest bezpłatne również w weekendy.

Świetną alternatywą dla konieczności płacenia wysokich opłat za parkowanie jest wynajem samochodu w Gdańsku, zwłaszcza w kontekście licznych trudności ze znalezieniem darmowych parkingów. Dzięki rozbudowanej sieci placówek i opcji dostarczenia auta we wskazane miejsce, podróżowanie jest łatwe i przyjemniejsze. Po dojechaniu do Trójmiasta można zakończyć wypożyczenie i uniknąć frustracji związanej z poszukiwaniem miejsca parkingowego. Wypożyczalnie samochodów dysponują szeroką gamą nowoczesnych pojazdów, umożliwiając znalezienie idealnego samochodu spełniającego wszystkie oczekiwania. Często oferują korzystne warunki cenowe, co sprawia, że ta opcja staje się atrakcyjna dla coraz liczniejszego grona podróżnych.