ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Czy wypożyczonym autem można jechać za granicę?
27-10-2023

Czy wypożyczonym autem można jechać za granicę?

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród podróżujących. Dzięki tego rodzaju usługom każdy kierowca może skorzystać z nowoczesnych, dobrze wyposażonych pojazdów, tym samym nie obciążając własnego auta. Jednak czy każda wypożyczalnia pozwala na taką formę korzystania z pojazdu? Jakie są zasady takiego procederu i na co warto zwrócić uwagę? Na te i więcej pytań odpowiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Wynajem samochodu na wakacje - kiedy warto?

Wypożyczenie samochodu na wakacje to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy pragną pełnej swobody podczas podróży. Pozwala to na elastyczne planowanie trasy, a także dostosowane do potrzeb i chęci uczestników wycieczki. Nie są oni wówczas ograniczeni do rozkładów jazdy środków komunikacji publicznej czy zorganizowanych wycieczek - wszędzie można w końcu podjechać autem. To umożliwia natomiast zwiedzanie mniej popularnych, ukrytych perełek danego regionu, które często są niedostępne dla masowych turystów. Ponadto wypożyczalnie oferują szeroki wybór pojazdów, co pozwala dostosować samochód do rodzaju wakacji - od kompaktowych modeli idealnych do zwiedzania miast, po przestronne SUV-y niezawodne podczas rodzinnych wypraw z dużymi bagażami.

Korzystając z nowoczesnego, sprawdzonego pojazdu kierowca może mieć pewność, że nie spotkają go nieprzyjemne niespodzianki w postaci awarii. To także oszczędność (jakże cennego na urlopie) czasu i komfort psychiczny - nie trzeba bowiem martwić się o serwisowanie własnego auta przed długą trasą ani o jego zużycie. Wynajem samochodu na wakacje to zatem gwarancja pełnej niezależności i swobody zwiedzania.

O czym należy pamiętać przy wynajmie samochodu na wyjazd zagraniczny?

mercedes z wypożyczalni

Decydując się na wynajem samochodu na wyjazd za granicę, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Zadbanie o nie jeszcze przed podpisaniem umowy znacznie ułatwi całą organizację wyjazdu. Warto więc na miejscu wyjaśnić wszelkie niejasności z pracownikiem wypożyczalni - z pewnością udzieli on odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Przede wszystkim przed podpisaniem umowy z wypożyczalnią warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy. Nie wszystkie firmy pozwalają na przekraczanie granic ich pojazdem - wówczas w dokumencie powinien znaleźć się odpowiedni zapis. W takim przypadku wypożyczalnia ma pełne prawo do tego, aby obciążyć niezobowiązującego się do umowy klienta karą pieniężną. Niektóre firmy pozwalają na wyjazd za granicę ich samochodem, jednak dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jej wysokość jest zależna od oferty wypożyczalni. Należy mieć też na uwadze ewentualny limit kilometrów. Przed wyjazdem warto zatem upewnić się, czy na pewno się w nim zmieścimy podczas podróży do obranego celu i z powrotem do domu.

Ważne jest także to, aby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Należy wówczas zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia, poziom oleju, a także ciśnienie w oponach. Z kolei w schowku auta powinny znaleźć się wszystkie niezbędne dokumenty - umowa wynajmu, dowód rejestracyjny pojazdu i certyfikat ubezpieczenia. Ostatnim, ale równie ważnym krokiem procederu jest zapoznanie i zastosowanie się do zasad zwrócenia pojazdu. Wypożyczalnia może bowiem zastrzec sobie konkretny przedział czasowy na zwrot lub wymagać od klienta, aby przed oddaniem auta napełnił on bak. Po zapoznaniu się ze wszystkimi warunkami umowy można spokojnie wyruszyć w podróż.

Dokąd można pojechać wynajętym autem?

Zdecydowana większość wypożyczalni samochodów w Polsce pozwala swoim Klientom na wyjazd wynajętym samochodem do krajów Unii Europejskiej. Wybierając się w podróż za granicę wypożyczonym samochodem warto jednak znać ograniczenia i możliwości wynikające z kwestii polisy OC i ubezpieczenia AC. Czy obowiązują one również zagranicą? 

W przypadku OC sprawa jest prosta. Polisa ta obowiązuje bowiem we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Kwestia ubezpieczenia AC jest natomiast bardziej skomplikowana. Domyślnie obowiązuje ono jedynie w Polsce i w przypadku spowodowania kolizji za granicą kierowca nie może domagać się pokrycia kosztów szkody. Ubezpieczenie AC może być jednak rozszerzone, na co decyduje się większość wypożyczalni samochodów w Polsce. Wówczas - zupełnie tak, jak polisa OC - jest ono ważne również w krajach Unii Europejskiej. Przed wypożyczeniem auta należy więc dowiedzieć się, jakim wariantem ubezpieczenia AC jest ono objęte. Jedno proste pytanie lub dodatkowa minuta poświęcona na czytaniu umowy może uchronić kierowcę przed dużym stresem i jeszcze większymi kosztami.

Dodatkowe formalności - kiedy są konieczne?

Wiadomo już, że przypadku rozszerzonego ubezpieczenia AC i obowiązującej zgody wypożyczalni wynajętym autem można podróżować do wszystkich państw znajdujących się w Unii Europejskiej. Co jednak w przypadku takich krajów, jak Albania, Turcja lub Mołdawia? Kraje te nie należą do UE, co oznacza, że nie obowiązuje tam ani polska polisa OC, ani rozszerzone ubezpieczenie AC. Wyjazd do nich wypożyczonym autem wiąże się wówczas z podwyższonym ryzykiem, ponieważ w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu pełną odpowiedzialność ponosi osoba wynajmująca. Wówczas przepustką do urlopu marzeń może okazać się tzw. Zielona Karta.

Aby uniknąć sytuacji, w których klient musi z własnej kieszeni pokrywać koszty szkód wywołanych kolizją, niektóre wypożyczalnie wykupują Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego nazywany często Zieloną Kartą. Dokument ten potwierdza za granicą, że w Polsce właściciel danego pojazdu ma aktualne ubezpieczenie OC. W takim przypadku osoba kierująca wynajętym autem nie musi martwić się kosztami ewentualnej kolizji nawet wtedy, gdy przebywa kraju znajdującym się poza granicami Unii Europejskiej. Państwa, w których wymagana jest Zielona Karta to:

  • Albania;
  • Azerbejdżan;
  • Iran;
  • Izrael;
  • Macedonia Północna;
  • Maroko;
  • Mołdawia;
  • Tunezja;
  • Turcja;

W przypadku wycieczki do któregoś z wyżej wymienionych krajów należy więc upewnić się, czy wypożyczalnia obejmuje swoje samochody Zieloną Kartą. W przypadku państw należących do Unii Europejskiej wystarczy jednak komplet dokumentów oraz zgoda firmy, aby móc wybrać się wynajętym autem na wymarzone wakacje. Szerokiej drogi!