ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Czy wymiana tablic przy kupnie samochodu jest konieczna?
27-10-2023

Czy wymiana tablic przy kupnie samochodu jest konieczna?

Prawo drogowe wciąż się zmienia - zarówno w obrębie poruszania się po drodze, jak i w kwestiach związanych z samymi formalnościami. Procedurą równoznaczną właśnie z dużą ilością papierologii i dodatkowych opłat jest kupno nowego auta i powiązana z nim wymiana tablic rejestracyjnych. Czy jest więc możliwość, aby zarejestrować samochód bez konieczności ich zmiany? Odpowiemy na to pytanie w poniższym wpisie.

Czy trzeba zmieniać tablice rejestracyjne?

Jeszcze do niedawna w Polsce istniał obowiązek przypisania tablic rejestracyjnych do konkretnego miejsca zamieszkania. Oznaczało to, że rejestracja samochodu bez ich zmiany była możliwa wyłącznie, jeśli nowy i stary właściciel byli zameldowani w tym samym powiecie. Jak można się domyśleć, nie zdarzało się to jednak zbyt często. Przepisy w tej kwestii zmieniły się wraz z końcem stycznia 2022 roku. Według obecnie obowiązującego prawa kupując samochód z drugiej ręki, właściciel nie musi już wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko standardowych wariantów, ale także indywidualnych, dobranych przez poprzedniego właściciela. 

W praktyce taka zmiana przepisów oznacza znaczne ułatwienie dla osób decydujących się na zakup pojazdu z drugiej ręki. Ma to spore znaczenie finansowe dla świeżo upieczonych właścicieli pojazdów. Cena nowych tablic rejestracyjnych stanowiła znaczną część opłaty ponoszonej przy rejestracji samochodu. Zniesienie tego obowiązku pomaga więc nieco odciążyć portfel nowego właściciela pojazdu. Koszt zakupu nowych tablic rejestracyjnych to 80 zł - w związku z nowymi przepisami tyle właśnie można zaoszczędzić, decydując się na rejestrację samochodu bez ich zmiany. 

W jakich przypadkach zmiana tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?

Wzniesienie nowych przepisów nie oznacza to jednak, że zmiana tablic rejestracyjnych przestaje być obowiązkiem w każdym przypadku. Według ustawy o ruchu drogowym istnieją wciąż trzy sytuacje, w których krok ten jest niezbędny, by móc swobodnie i legalnie poruszać się nowo zakupionym samochodem. Wymienić je trzeba jeśli:

  • auto nie było nigdy zarejestrowane na terenie RP (np. było sprowadzane z zagranicy),
  • obecnie założone tablice rejestracyjne są uszkodzone lub nieczytelne, przez co niemożliwa jest ich identyfikacja,
  • są nieaktualne lub niezgodne z obowiązującym wzorcem.

mercedes bez tablic rejestracyjnych

Warto także zaznaczyć, że przy obecnych przepisach przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest całkowicie dobrowolne (wyłączając trzy przypadki opisane powyżej). Oznacza to, że jeśli ktoś chciałby wymienić je na takie, które są zgodne z obecnym miejscem zamieszkania właściciela pojazdu - nadal istnieje taka możliwość. Trzeba tylko pamiętać, że wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami. Ostateczna decyzja jest obecnie kwestią indywidualną. 

Jak wygląda rejestracja auta bez zmiany tablic rejestracyjnych? 

Rejestracja auta bez zmiany tablic rejestracyjnych jest ważnym, jednak niezbyt skomplikowanym procesem. W pierwszej kolejności powinno się skupić na zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Aby dokonać rejestracji potrzebne będą:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • ważne ubezpieczenie OC,
  • potwierdzenie przeglądu technicznego,
  • oświadczenie o zgodzie na przerejestrowanie pojazdu od obecnego właściciela, 
  • dowód tożsamości właściciela,
  • potwierdzenie opłaty skarbowej.

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów trzeba udać się do wydziału komunikacji. Placówki te często wymagają przedwczesnej rejestracji na konkretną godzinę - najczęściej można zarezerwować termin internetowo. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą aktualne tablice rejestracyjne, nawet jeśli nie planuje się ich wymiany. Jest to konieczne, ponieważ pracownik musi ocenić ich stan i nakleić na nie specjalną nalepkę legalizacyjną. Po zakończeniu procedury otrzymuje się nowy dowód rejestracyjny - trzeba jednak na niego poczekać. Zazwyczaj wyrobienie nowych dokumentów trwa 2-3 tygodnie. W tym czasie możliwe jest korzystanie ze starego dowodu rejestracyjnego, do którego powinna być dodana adnotacja o oczekiwanie na wydanie nowego. 

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic - o czym jeszcze pamiętać?

W przeszłości przepisy nie były jasne co do terminów i potencjalnych konsekwencji związanych z przerejestrowaniem samochodu. Obecnie takie zgłoszenie jest jednak wymagane prawnie. Nabywca pojazdu musi dokonać rejestracji w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna. Termin ten dotyczy także zgłoszenia sprzedaży przez poprzedniego właściciela. Niedotrzymanie tego limitu czasowego może grozić karą grzywny w wysokości nawet 1 tys. zł. 

Wymiana tablic rejestracyjnych - podsumowanie

Obecnie przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest możliwe i w pełni zgodne z prawem - z wyjątkiem konkretnych przypadków wymienionych powyżej. Warto pamiętać jednak, że przepisy mogą ulec zmianie w każdej chwili, dlatego ważne jest, aby nie tylko znać i zrozumieć obowiązujące prawo drogowe, ale także śledzić je na bieżąco. Taka wiedza wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim ze względu na uniknięcie niepotrzebnych obciążeń finansowych.