ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Co warto zwiedzić w Bydgoszczy? Top 10 atrakcji według ERC
02-01-2024

Co warto zwiedzić w Bydgoszczy? Top 10 atrakcji według ERC

Witamy w Bydgoszczy - czyli mieście o bogatej historii, które zaskakuje turystów na każdym kroku. Często pozostaje ono w cieniu swojego wschodniego sąsiada, czyli Torunia. Jak się jednak okazuje, Bydgoszcz i jej okolice mają wiele do zaoferowania zarówno dla miłośników historii, jak i poszukiwaczy intensywniejszych wrażeń. W dzisiejszym wpisie przyjrzyjmy się zatem najciekawszym atrakcjom tego regionu - od malowniczych Bory Tucholskich, przez historyczne Chełmno, aż po urokliwe tereny nadwiślańskie. Zapraszamy do lektury!

Brda i wszystko gra! - czyli ciekawe miejsca w okolicy Bydgoszczy

Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego i jedną z jego dwóch stolic. Znajduje się nad Brdą, Wisłą i Kanałem Bydgoskim. Położenie to czyni z Bydgoszczy nie tylko ważny węzeł komunikacyjny, ale też nietypowy pod kątem turystycznym zakątek na terenie północnych Kujaw. Można bowiem natknąć się w nim na wiele inspirujących, malowniczych widoków, które są rzadko spotykane w innych większych miastach.

Bydgoszcz to przede wszystkim miasto kultury i sztuki. Liczne galerie, muzea i teatry oferują bogaty program wydarzeń kulturalnych - od wystaw, przez koncerty, aż po festiwale. Opera Nova i jej imponującym repertuar przyciąga miłośników muzyki klasycznej, podczas gdy wydarzenia muzyczne i artystyczne sprawiają, iż miasto tętni życiem przez cały rok. Bydgoszcz to także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wcześniej wspomniana obecność Brdy i licznych kanałów oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo czy wioślarstwo. Dla miłośników rowerów Bydgoszcz oferuje rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki miasta. Znaleźć tu można także szeroki wybór restauracji i kawiarni, gdzie można skosztować zarówno tradycyjnych polskich potraw, jak i międzynarodowej kuchni. Lokalne specjały - np. bydgoskie pierniki czy regionalne piwa - są bowiem nieodłącznym elementem kulinarnego krajobrazu jednej ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego.

Bydgoszcz i okolice - co warto zobaczyć?

Prawdziwe bogactwo Bydgoszczy i jej okolic ujawnia się, gdy spojrzymy poza granice miasta. Okoliczne tereny oferują bowiem niezliczone możliwości dla odkrywców i miłośników przyrody. To właśnie ta harmonijna równowaga między miejskim zgiełkiem a spokojem okolicznych krajobrazów sprawia, że Bydgoszcz i jej okolice stanowią wyjątkowe miejsce na mapie Polski, warte odkrywania na wiele sposobów.

stary rynek bydgoszcz

Stary Rynek w Bydgoszczy - serce miasta tętniące historią

Stary Rynek to z pewnością jedna z największych atrakcji Bydgoszczy. Spacerując po jego brukowanych uliczkach można poczuć ducha dawnych czasów, a każda kamienica opowiada własną, unikalną historię. To tutaj koncentruje się życie kulturalne i towarzyskie Bydgoszczy - od kawiarni i restauracji serwujących lokalne specjały, po galerie sztuki i sklepiki z rękodziełem. Stary Rynek to także miejsce licznych wydarzeń, festiwali i koncertów, które sprawiają, że to miejsce tętni życiem przez cały rok. Mieszkańcy Bydgoszczy i turyści spotykają się więc tutaj, by cieszyć się urokami miasta.

Wielka Nieszawka - skarb ukryty w cieniu Bydgoszczy

Wielka Nieszawka to miejsce, w którym każdy zakątek opowiada swoją własną historię. Drewniane chaty, które wyglądają jak wyjęte z bajki, ruiny zamku krzyżackiego pełne tajemniczych opowieści, a do tego Olenderski Park Etnograficzny - wszystkie te atrakcje przenoszą turystów w czasie aż do epoki pierwszych osadników. Tutejsze ruiny zamku krzyżackiego są natomiast bramami do przeszłości, przypominającymi o bogatej historii regionu. Spacerując po Wielkiej Nieszawce z pewnością można poczuć ducha dawnych czasów.

Chełmno - czyli Miasto Zakochanych

Chełmno - nazywane też Miastem Zakochanych - to miejsce, które urzeka swoją romantyczną atmosferą i bogatą historią. To położone zaledwie 50 km kilometrów od Bydgoszczy miasto jest jak kapsuła czasu przenosząca turystów wprost do średniowiecza. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami otoczonymi gotyckimi murami można poczuć się jak bohaterowie z dawnych legend. Chełmno celebruje miłość - to właśnie tutaj tutaj znajduje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym przechowywane są relikwie świętego Walentego, patrona zakochanych. To zatem idealne miejsce na romantyczny weekend we dwoje, gdzie można spacerować malowniczymi uliczkami, podziwiać widoki z murów miejskich i delektować się lokalnymi specjałami w urokliwych kawiarniach.

Młyny Rothera i Wyspa Młyńska - kulturowe centrum Bydgoszczy

Młyny Rothera to prawdziwy klejnot na mapie Bydgoszczy. Te monumentalne konstrukcje, które kiedyś służyły do mielenia zboża, teraz są domem dla kultury i sztuki. W ich wnętrzach odbywają się wystawy, koncerty i różnorodne wydarzenia kulturalne przyciągające tysiące mieszkańców i turystów. Przed wycieczką do Bydgoszczy warto więc sprawdzić, czy akurat w czasie jej trwania w Młynach Rothera nie odbywa coś ciekawego. A dokąd potem? Obowiązkowo na Wyspę Młyńską. To urokliwe miejsce nad Brdą, w którym nie brakuje miejsca do zrelaksowania się i stoisk z pamiątkami oraz serwowanym na wynos jedzeniem.

Miasto na soli, czyli Inowrocław

Inowrocław znajduje się ok. 40 km od Bydgoszczy, a konkretnie w północno-wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego. Miasto to może pochwalić się statusem uzdrowiska. Z racji tego, że Inowrocław znajduje się na wysadzie solnym Równiny Inowrocławskiej, sól warzono w nim już w średniowieczu. Tak dogodne położenie pozwoliło stworzyć w tym mieście kompleks uzdrowiskowy, na który składają się m.in. Park Solankowy, tężnie, pijalnia wód, muszla koncertowa i liczne tereny rekreacyjne. Spacerując po Inowrocławiu można poczuć, jak powietrze nasycone jodem i solą działa kojąco na drogi oddechowe, oferując naturalną terapię dla ciała i ducha.

Żywa lekcja historii w Biskupinie

Gdy mowa o atrakcjach w okolicy Bydgoszczy, nie w sposób nie wspomnieć o Biskupinie. To najstarsze i największe muzeum archeologiczne w Polsce, które przenosi turystów w czasie do epoki pierwszych plemion zamieszkujących te tereny. To tutaj, wśród rekonstrukcji pradawnych domostw i warsztatów, można poczuć, jak żyło się tysiące lat temu - czyli w czasach bez elektryczności, nowoczesnego sprzętu domowego i internetu. Wizyta w Biskupinie to żywa lekcja historii o początkach rolnictwa i transformacji ludów koczowniczych w osiadłych farmerów. Można tam zobaczyć również zaginioną wyspę, która w niewyjaśnionych okolicznościach została opuszczona przez swoich mieszkańców. 

Zrób własne mydło w Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy to miejsce, które zaskakuje, bawi i edukuje. To tutaj - wśród barwnych ekspozycji i interaktywnych wystaw - odbywa się fascynująca podróż przez historię higieny i mydła. Od dawnych receptur mydlarskich, przez średniowieczne praktyki czystości, aż po współczesne wynalazki - muzeum to jest niczym skarbnica wiedzy o tym, jak zmieniało się nasze podejście do czystości na przestrzeni wieków. Po obejrzeniu ekspozycji odwiedzający mogą również przystąpić do warsztatów z zakresu przygotowywania własnego mydła. Jest to świetna zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

ulica  bydgoszcz

Bydgoski Tramwaj Wodny - niezwykły sposób na zwiedzanie miasta

Bydgoski Tramwaj Wodny to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji w Bydgoszczy, oferująca niepowtarzalne widoki i niezwykłe doświadczenia. Relaksujący rejs po krętych wodach Brdy - podczas którego można podziwiać zabytkowe spichrze, urokliwą Wyspę Młyńską i elegancką architekturę Opery Nova - nie tylko sposób na zwiedzanie miasta, ale także okazja do zobaczenia Bydgoszczy z zupełnie innej perspektywy. Tramwaj Wodny to atrakcja dla całej rodziny, podczas której każdy może poczuć się jak odkrywca, podziwiając piękno miasta z pokładu łodzi.

Bory Tucholskie - raj dla miłośników natury i ciszy

Bory Tucholskie to rozległy kompleks borów sosnowych, który znajduje się ok. 80 km od Bydgoszczy. Jego powierzchnia wynosi ok. 300 000 ha i składają się na nią m.in. krystalicznie czyste jeziora i ścieżki wiodące przez zielone knieje. Bory Tucholskie to także idealne miejsce dla aspirujących ornitologów - to tutaj żyje wiele rzadkich gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia można tutaj natknąć się na orła bielika, głuszca, łabędzia niemego, a także puchacza i bociana czarnego. Bory Tucholskie to idealne miejsce na piesze wędrówki, rowerowe eskapady czy po prostu na piknik w otoczeniu dzikiej przyrody, gdzie każdy odnajdzie spokój i harmonię.

Ostromecko - perła kujawskiej architektury i muzyki

Znajdujący się Ostromecku malowniczy kompleks pałacowo-parkowy to jedna z najpiękniejszych atrakcji w okolicy Bydgoszczy. Dawne dobra rodziny Mostowskich od lat przyciągają miłośników historii, sztuki i muzyki. Spacerując po eleganckich ogrodach, można podziwiać Stary Pałac, który z każdym kątem opowiada inną historię. To także miejsce dla melomanów - Ostromecko słynie bowiem z licznych koncertów i recitali. Nie można pominąć również lokalnej atrakcji, czyli kosztowaniu wody mineralnej ze źródła Marii, która jest dumą regionu. Ostromecko to idealne miejsce na romantyczny spacer, rodzinny wypad czy po prostu chwilę relaksu w otoczeniu pięknej architektury i natury.

Atrakcje w Bydgoszczy i okolicach dla każdego

Bydgoszcz zaskakuje na każdym kroku. To miasto, które łączy w sobie nowoczesność z bogatą historią, oferując coś wyjątkowego dla każdego. Od muzeów, przez parki i rezerwaty przyrody, aż po dynamiczne życie kulturalne - Bydgoszcz i jej okolice to miejsca, które warto odkrywać. Każda kolejna wizyta to nowa przygoda, nowe historie do opowiedzenia i nowe wspomnienia.. Zapraszamy do odkrywania tego niezwykłego regionu, który zaskakuje turystów swoim urokiem i różnorodnością.