ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA - OTRZYMASZ 5% KOD RABATOWY NA PIERWSZY WYNAJEM
Co warto zabrać na wyjazd kamperem?
24-05-2023

Co warto zabrać na wyjazd kamperem?

Podróżowanie kamperem daje masę możliwości dotyczących odkrywania nowych terenów. Z każdą kolejną wyprawą uczestnicy coraz lepiej się do niej przygotowują, czego skutkiem jest brak jakichkolwiek problemów na trasie czy też już w miejscu docelowym. Pierwszy raz bywa natomiast bardzo problematyczny, a to głównie za sprawą samego pakowania rzeczy.

Czy warto pakować się ponadprogramowo?

Kampery to pojazdy mierzące zazwyczaj ponad siedem metrów długości. Ilość miejsca w nich jest więc naprawdę spora i pozwala na zabranie w podróż wielu rzeczy. Mimo to, zaleca się pakowanie tylko niezbędnego sprzętu, którego pewność użycia w trakcie podróży jest niemal stuprocentowa. Pomimo popularnego określania kamperów „domami na kółkach”, raczej nie jest wskazane przewożenie w nich całego dobytku z naszych domów rodzinnych.

Pierwsza sprawa to oczywiście waga. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) pojazdów upoważnionych na prawo jazdy kategorii B nie może przekraczać 3,5 tony. Sam kamper waży w większości przypadków niespełna 3 tony, co mocno ogranicza możliwość pakowania zbyt dużej ilości rzeczy. Kolejnym argumentem w tej kwestii są oczywiście osiągi. Zbyt mocno obciążony pojazd nie będzie w stanie się dobrze rozpędzić, nie mówiąc już nawet o niemieszczącym się w żadnych ramach spalaniu.

Niezbędne wyposażenie podczas podróży kamperem

Wynajęte kampery posiadają z reguły bogate wyposażenie, przydatne podczas każdej podróży. Mowa tu chociażby o sprzętach do gotowania, sztućcach, szklankach czy nawet ręcznikach. Brak konieczności uzupełniania tego typu asortymentu na własną rękę jest sporym udogodnieniem każdego uczestnika karawaningu. Mimo wszystko, zawsze przy okazji wynajmu powinno się dokładnie sprawdzić stan oraz ilość obecnego na pokładzie wyposażenia. Może bowiem okazać się, że będzie ono niewystarczające dla podróżujących, przez co szybciej zdążą oni uzupełnić zaistniałe ich zdaniem braki. Do akcesoriów niezbędnych podczas podróży kamperem można zaliczyć:

  • Leżaki kempingowe, stolik, grill
  • Najazdy kamperowe
  • Pasy sztormowe
  • Przetwornicę samochodową
  • Wąż ogrodowy
  • Narzędzia, np. śrubokręt, kombinerki, młotek, taśma
  • Apteczkę

Cały ten asortyment umieszcza się zazwyczaj w luku bagażowym po to, by nie zabierać niepotrzebnie przestrzeni użytkowej. Samo pakowanie do bagażnika również powinno być wykonywane zgodnie ze sztuką, zaczynając od największych, a kończąc na najmniejszych przedmiotach.

Gadżety przydatne podczas wypoczynku

Podróżujący kamperami turyści najczęściej zapominają o drobnostkach w postaci przydatnych, ale nie obowiązkowych gadżetów. Mowa tutaj chociażby o ładowarce samochodowej czy latarce. To sprzęty znacznie ułatwiające podróż, jednak możliwe do kupienia niemalże na każdym przystanku wycieczki. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze mapa, preparat na komary, termos czy też zapalniczka.

Nie ma co mylić tego rodzaju akcesoriów z rzeczami, które faktycznie okażą się niezastąpione podczas podróży. Do nich należą z kolei lewarek, koło zapasowe, kompresor oraz klucze potrzebne do wykonywania ewentualnych napraw.

Porady dotyczące karawaningu

Samo pakowanie się do jakiegokolwiek wyjazdu nie należy z reguły do najprzyjemniejszych czynności. Decydując się na podróż kamperem, proces ten przebiega jednak zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim, w celu zaoszczędzenia miejsca w kamperze, buty czy odzież umieszcza się w specjalnie przygotowanych do tego celu szafkach. Nie zaleca się zabierania ze sobą walizek, które udałoby się schować jedynie w luku bagażowym. To z kolei okazałoby się bardzo niepraktyczne i uniemożliwiłoby przedostanie się do rzeczy podczas jazdy.

Karawaning jest formą wypoczynku, której wbrew pozorom nie planuje się w przeddzień wyjazdu. Lista rzeczy potrzebnych do spakowania powinna zostać sporządzona już na kilka tygodni przed urlopem. Pozwoli to na regularne dopisywanie przedmiotów, o których w danym momencie uda się sobie przypomnieć. Często również w przypadku planowania wakacji, uczestnicy przypominają sobie o nieważności swoich dokumentów. Dlatego też, zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest absolutnie wskazane.

W przypadku planowania podróży kamperem za granicę, ważną rzeczą jest sprawdzenie zasad wjazdu zarówno do krajów przejezdnych, jak i do państwa docelowego. W tym celu warto upewnić się jeszcze, czy wypożyczalnia kamperów oferuje wyposażenie zgodne z wymogami wszystkich państw, do których się udajemy. Kampery w ERC wyposażamy w sprzęt niezbędny podczas każdej podróży, a dodatkowe zaopatrzenie w plakietki ekologiczne, pozwoli wjechać w każdy zakątek i zwiedzić nawet najpiękniejsze miejsca na świecie.