FERIE 2025 Z ENVIO RENTAL CAR. ZAREZERWUJ Z GWARANCJĄ NIEZMIENNOŚCI CENY
Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy - kiedy przysługuje?
09-01-2025

Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy - kiedy przysługuje?

Stłuczka lub wypadek drogowy mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Jeśli do zdarzenia doszło nie z naszej winy, a uszkodzenie samochodu jest na tyle poważne, że na pewien czas wyklucza pojazd z ruchu, to przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy. Jednakże w emocjach łatwo zapomnieć o wszystkich formalnościach, które są niezbędne, aby móc ubiegać się o swoje prawa. Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy wypadku? Jak długo przysługuje on poszkodowanemu? Zapraszamy!

Czym jest OC? 

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce. Polisa chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego, gdy przemieszcza się on własnym autem. To właśnie z ubezpieczenia OC sprawcy pokrywane są koszty naprawy samochodu należącego do poszkodowanego. Ponadto, osoby trzecie otrzymują z niego środki pieniężne z tytułu uszkodzenia pojazdu oraz odszkodowanie, jeśli doznały uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie OC pokrywa szkody majątkowe i osobowe związane z takimi zdarzeniami, jak: 

  • potrącenie pieszego lub rowerzysty,
  • kolizja z innym pojazdem,
  • potrącenie zwierzęcia domowego lub żyjącego dziko,
  • uszkodzenie infrastruktury np. budynku, ogrodzenia lub obiektu publicznego. 

Wysokość kosztów polisy OC ma charakter indywidualny i jest uzależniona od wielu czynników. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, historię szkód pojazdu, a także rodzaj samochodu: markę, model, pojemność silnika, przebieg na liczniku oraz rok produkcji. Dlatego osoby młode, które niedawno odebrały prawo jazdy, muszą liczyć z wyższymi kosztami, co wynika ze statystyk: początkujący kierowcy częściej są winowajcami stłuczek, wypadków i innych zdarzeń na drodze. Ubezpieczyciel sprawcy bierze pod uwagę również historię ubezpieczeniową, czyli bezwypadkową jazdę. Nawet niewielka stłuczka może spowodować wzrost składki OC lub częściową utratę korzyści, które zwykle przysługują osobom z dłuższym stażem za kierownicą. 

Auto zastępcze z OC sprawcy - komu i jak długo przysługuje? 

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy? Polskie przepisy mówią tutaj jasno. Samochód zastępczy z OC sprawcy przysługuje każdemu poszkodowanemu w kolizji lub wypadku, którego pojazd nie nadaje się do użytku. Najważniejszym warunkiem, który należy spełnić, jest brak winy w zaistniałym zdarzeniu. Podstawę prawną stanowi tutaj Uchwała III CZP 5/11 Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku. Jej treść zobowiązuje firmę ubezpieczeniową nie tylko do pokrycia kosztów wyrządzonej szkody, ale również kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy. Prawo to dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych oraz jest całkowicie niezależne od tego, czy pojazd był wykorzystywany do celów prywatnych czy służbowych. Jednakże należy przy tym pamiętać, że rekompensata finansowa jest wypłacana wyłącznie z tytułu uzasadnionych wydatków. Dlatego, jeśli poszkodowany dysponuje innym samochodem, to często nie przysługuje mu pojazd zastępczy. Ubezpieczyciel nie musi również pokrywać kosztów szkody, jeśli uszkodzeniu uległo auto użytkowane okazjonalnie. 

Jak długo możemy korzystać z samochodu zastępczego? Jest to uzależnione od całkowitego czasu wyłączenia pojazdu z ruchu. Jeśli w wyniku kolizji doszło do szkody częściowej, to poszkodowany ma prawo do korzystania z auta zastępczego z OC sprawcy przez cały okres naprawy. W praktyce oznacza to, że wynajem obejmuje znacznie więcej niż tylko standardowe czynności naprawcze. Poza technologicznym czasem naprawy uwzględnia się również samo oczekiwanie na naprawę w warsztacie, części zamienne i kosztorys, a także odbiór pojazdu.

A jak to wygląda to w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej? Jeśli przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku wiąże się z nieproporcjonalnie wysokimi kosztami lub pozostaje całkowicie niemożliwe, poszkodowany również może otrzymać samochód zastępczy. Na jak długo? Czas ten może się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Jednakże w ogólnym ujęciu pojazd zastępczy z OC sprawcy kolizji przysługuje przez czas potrzebny do zakupu nowego samochodu. 

Kiedy jeszcze mamy prawo do skorzystania z auta zastępczego? Okazuje się, że również wtedy, gdy wyrządzone szkody nie są na tyle duże, aby własny pojazd stał się całkowicie niezdatny do użytku. Jednakże wówczas ubezpieczyciel może odmówić nam pokrycia kosztów związanych z wynajmem samochodu przed oddaniem uszkodzonego auta do naprawy. Dlatego warto udać się do warsztatu tak szybko, jak to tylko możliwe, przed uzyskaniem pojazdu zastępczego, aby zdobyć dokumenty z ustalonym przez firmę wymiarem szkody. Warto także upewnić się, że dany punkt dysponuje odpowiednimi częściami, a następnie ustalić termin naprawy. Jest to niezbędne, aby uniknąć dopłat do auta wynajętego z polisy OC sprawcy. 

Wynajem samochodu z OC sprawcy wypadku - jak to zrobić? 

Wiele osób niepotrzebnie obawia się formalności związanych z ubieganiem się o możliwość korzystania z auta zastępczego na czas trwania naprawy. W rzeczywistości nie jest to szczególnie długa i skomplikowana procedura. Co będzie potrzebne do wynajmu samochodu z OC sprawcy? Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, np. telefonicznie, za pośrednictwem formularza czy poprzez wiadomość e-mail. W razie potrzeby możemy również złożyć wizytę w siedzibie ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Aby zgłosić szkodę, zwykle trzeba podać szczegóły wypadku, oświadczenie sprawcy kolizji drogowej, numer rejestracyjny auta sprawcy oraz jego numer polisy OC. Wymagane są również potwierdzenie braku winy, kosztorys naprawy czy zdjęcia. 

A co jeśli osoba odpowiedzialna za spowodowanie wypadku, ucieknie z miejsca zdarzenia, przez co nie jesteśmy w stanie przedstawić wymaganych dokumentów? Czy wtedy poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy? Odpowiedź brzmi: tak! W takiej sytuacji warto zwrócić się do ubezpieczyciela, który pomoże w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. Osoba poszkodowana może skorzystać z tzw. Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), który pokrywa szkody wyrządzone przez nieznanych sprawców wraz z kosztami wynajmu auta zastępczego. 

Po uzyskaniu zgody na wynajem pojazdu zastępczego, można skorzystać z kilku rozwiązań. W zależności od warunków umowy poszkodowany może zdecydować się na: 

  • możliwość skorzystania z auta zastępczego od ubezpieczyciela - niektóre firmy ubezpieczeniowe dysponują własną flotą lub umożliwiają wypożyczenie pojazdu od współpracujących z nimi podmiotów;
  • wynajem samochodu z OC sprawcy zaproponowanego przez warsztat zajmujący się naprawą szkód;
  • skorzystanie z usług wybranej wypożyczalni samochodów. 

Dlaczego warto skorzystać z opcji wynajmu samochodu zastępczego z OC sprawcy? 

Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy może znacząco ułatwić nam życie podczas oczekiwania na naprawę pojazdu. Jakie są najważniejsze korzyści takiego rozwiązania? Dlaczego warto wynająć auto zastępcze? Do najważniejszych zalet zaliczamy: 

  • brak kosztów dla poszkodowanego - wszelkie koszty są pokrywane z odszkodowania z OC sprawcy. Poszkodowany nic nie płaci; 
  • szybka i prosta procedura najmu - aby wynająć samochód zastępczy po wypadku, wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy, który zajmie się wszelkimi formalnościami; 
  • zachowanie mobilności - zastępcze auto z OC sprawcy pozwala na kontynuowanie codziennych obowiązków i czynności, takich jak dojazdy do pracy, zakupy czy odbiór dzieci ze szkoły; 
  • komfort i wygoda - wynajmując samochód zastępczy, nie trzeba rezygnować z wygody i komfortu. Dzięki temu poszkodowany nie jest skazany na podróżowanie taksówką lub komunikacją miejską, co gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy; 
  • atrakcyjny czas wynajmu - właściciel auta, które wymaga naprawy, może korzystać z wynajmu, aż do przywrócenia auta do stanu sprzed wypadku lub zakupu nowego samochodu w przypadku szkody całkowitej; 

Samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji - gwarancja mobilności na czas naprawy

Kolizja może przydarzyć się każdemu, a znajomość obowiązującego prawa dotyczącego ubezpieczenia OC pozwoli nam zaoszczędzić wiele nerwów. W ten sposób możemy uchronić się także przed nieuczciwymi praktykami niektórych firm. Co zrobić, jeśli ubezpieczyciel domaga się zwrotu auta zastępczego? Zdecydowanie warto dokumentować dowody takiego działania. Jeśli nie uda się załatwić sprawy polubownie, należy złożyć reklamację do ubezpieczyciela.

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu na czas naprawy lub zakupu nowego samochodu w przypadku szkody całkowitej. Sama procedura wynajmu nie jest szczególnie skomplikowana, a większość formalności leży po stronie zakładu ubezpieczeniowego. Dzięki temu można szybko znów cieszyć się mobilnością i komfortem podróżowania, aż do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku.